Prasa o wizycie papieża

"Papież porównuje laicyzm Zapatero z antyklerykalizmem Republiki" - ten tytuł relacji z wizyty papieża na łamach madryckiego "El Pais" powtarza się w różnych wariantach na czołówkach głównych hiszpańskich dzienników.

Część hiszpańskich mediów, m.in. dziennik "ABC", określany jako gazeta "o tradycji monarchistycznej", koncentruje się wyłącznie na religijnym przesłaniu papieża z katedry w Santiago de Compostela. "Kościół jest w służbie wolności" - to wielki nagłówek sprawozdania z pierwszych godzin wizyty Benedykta XVI w Hiszpanii.

"Benedykt XVI wskazał na historyczną ciągłość między hiszpańskim agresywnym antyklerykalizmem z lat trzydziestych ubiegłego stulecia i obecnym sekularyzmem, który w wydaniu hiszpańskim miałby być jednym z najbardziej niepokojących przykładów na zachodzie laicyzującej się Europy" - napisała w sobotę "La Vanguardia", ukazująca się w Barcelonie.

Wpływowy kataloński dziennik zacytował obszernie wypowiedzi papieża na ten temat podczas lotu do Santiago de Compostela. Podkreślił zwłaszcza, że watykańskie "ministerstwo" do spraw nowej ewangelizacji Benedykt XVI powołał "przede wszystkim z myślą o Hiszpanii".

W związku z wizytą papieża w Barcelonie "La Vanguardia" przygotowała na "to wielkie święto katalońskich katolików" niedzielny dodatek specjalny. Liczy on 128 stron, poświęconych obecnemu pontyfikatowi i historii bazyliki Sagrada Familia. Papież dokona konsekracji tej niezwykłej świątyni, która jest dziełem życia słynnego architekta Antonio Gaudiego.

"La Vanguardia", nawiązując do historycznej rywalizacji między Madrytem i Barceloną, tym razem ujawnia jej kulisy przy ustalaniu trasy i programu obecnej, drugiej od 2006 roku wizyty Benedykta XVI w Hiszpanii.

"Arcybiskup Barcelony Lluis Martinez Sistach, z którego inicjatywy Benedykt XVI przybędzie do tego miasta - pisze kataloński dziennik - uzyskał przyzwolenie Rzymu, aby nie dopuścić do weta kardynała Antonio Marii Rouco Vareli, który absolutnie obstawał przy wizycie papieża w Madrycie".

Według dziennika, decydującą rolę w ustaleniu trasy podróży papieża odegrał watykański sekretarz stanu, kardynał Tarcisio Bertone: "Chciał w ten sposób skuteczniej pohamować laicyzm rządu socjalistów, aby nakreślić nową geometrię stosunków między Rzymem a Hiszpanią i umocnić katolicyzm w ogromnie zsekularyzowanej Katalonii".

Madrycki "El Pais", parafrazując określenie "miesiąc miodowy", przypomina w komentarzu zatytułowanym "Miesiąc lodowy" zapowiedź premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero po wygranych wyborach, gdy obiecał "zdecydowanie kroczyć ku państwu laickiemu".

Wskutek bardzo zdecydowanych protestów hierarchii katolickiej z kardynałem Rouco na czele - pisze dziennik - "po tych projektach pozostało tylko wspomnienie".

"Zapatero polecił wykreślić swe laicyzacyjne plany i dziś Episkopat nie ma szczególnych powodów do zmartwienia, nie licząc wynikających z dechrystianizacji Europy" - dodaje "El Pais".

Według dziennika, rząd, mimo przeforsowania sprawy na drodze sądowej, wycofał się również z konfliktu w sprawie symboli religijnych w miejscach publicznych, "a nowi ministrowie powołani ostatnio do rządu Zapatero składali przysięgę na krucyfiks".

Rząd socjalistów - czytamy w artykule - "wycofał się także z projektu ustawy, na podstawie której miało dojść do samofinansowania się Kościoła, i wypłaca nadal pensje biskupom i księżom".

"El Pais" jako przyczynę wycofania się Zapatero z projektów sekularyzacji państwa wskazuje motywy wyborcze: "Stratedzy partii socjalistycznej uważają, że ostra konfrontacja z Kościołem kosztuje dwa miliony głosów".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.