Do nie odkładania poważnego rachunku swego życia na później i powiedzenia już teraz „nie” złemu a „tak” Bogu zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Na wstępie papież wyjaśnił, że Niepokalane Poczęcie jest jednym z cudów historii zbawienia: Maryja, przez całe swoje ziemskie życie była wolna od wszelkiej zmazy grzechu, aby zawsze była w stanie utrzymywać doskonałą relację ze swoim Synem Jezusem.
Z kolei Franciszek zaznaczył, że każdy człowiek jest stworzony przez Boga dla tej pełni świętości, dla tego piękna, którym Matka Boża była przyodziana od początku. Stanie się to na końcu naszej drogi, bo Bóg „wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani”, przeznaczył nas w Chrystusie, abyśmy pewnego dnia byli całkowicie wolni od grzechu. Żywimy nadzieję, że będziemy się tą łaską cieszyć w niebie. Dodał, że pierwszym, który jej doznał był „dobry łotr” ukrzyżowany wraz z Jezusem.
Ojciec Święty przestrzegł jednak, aby nie odkładać poważnego rachunku swego życia, korzystając z cierpliwości Pana. Zachęcił, do wykorzystywania chwili obecnej, by powiedzieć „nie” złemu a „tak” Bogu; otworzyć się na Jego łaskę; przestać wreszcie zamykać się w sobie, wciągając się w obłudę. „Zmierzyć się z naszą własną rzeczywistością, uznać, że nie miłowaliśmy Boga i bliźniego tak, jak powinniśmy. I wyznać to, rozpocząć drogę nawrócenia, prosząc przede wszystko Boga o przebaczenie w sakramencie pojednania, a następnie naprawić zło wyrządzone innym” – stwierdził papież.
„Nieskażone piękno naszej Matki jest niepowtarzalne, ale jednocześnie nas pociąga. Powierzmy się jej i powiedzmy raz na zawsze «nie» grzechowi a «tak» łasce” – powiedział Franciszek przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.