Papież Franciszek zatwierdził nowy statut Urzędu Informacji Finansowej Watykanu, który zgodnie z nowymi rozporządzeniami zmienia nazwę na Urząd Nadzoru i Informacji Finansowej.
Drobna zmiana nazwy jest w istocie ważnym elementem reformy jaką przeprowadza Ojciec Święty w zakresie przejrzystości i wzmocnienia kontroli w sferze ekonomiczno-finansowej. Nowy statut wejdzie w życie 8 grudnia.
Statut reorganizuje zarządzanie instytucją i na nowo definiuje rolę przewodniczącego i zarządu. Dodanie do nazwy urzędu terminu „nadzór” ma na celu dostosowanie nazwy instytucji do faktycznych zadań, które nałożył na nią Ojciec Święty. „Poza pierwotną funkcją kontrolną i zwalczaniem takich procederów jak „pranie brudnych pieniędzy” i finansowanie terroryzmu, od 2013 r. urząd pełni także funkcje regulacyjne i nadzorcze wobec instytucji, które świadczą usługi finansowe w ramach działalności banku watykańskiego” – wyjaśnia jego przewodniczący Carmelo Barbagallo.
Nowy statut wzmacnia m.in. rolę przewodniczącego i jego odpowiedzialność za nadzór. „Rola kierownictwa, złożonego z przewodniczącego i jego zastępcy, zostaje skonsolidowana w celu zagwarantowania skuteczności i efektywności operacyjnej urzędu. Ponadto wprowadzono inne istotne zmiany w organizacji wewnętrznej” – powiedział Carmelo Barbagallo.
Urząd Informacji Finansowej został powołany w 2010 r. przez Benedykta XVI, aby zagwarantować pełną przejrzystość i wiarygodność watykańskiego systemu finansowego. Jego najważniejszym zadaniem jest walka z procederem „prania brudnych pieniędzy”.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.