W tym roku ograniczenia związane z koronawirusem zmieniły nieco przebieg uroczystości, choć ich całkowicie nie przekreśliły.
Na terenie Ukrainy Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest w szczególny sposób przez mieszkających tam od pokoleń Polaków. Modlitwy na trzech najważniejszych lwowskich cmentarzach: Orląt Lwowskich, Łyczakowskim i Janowskim, gromadzą zawsze mieszkańców Lwowa i gości z Polski. W tym roku ograniczenia związane z koronawirusem zmieniły nieco przebieg uroczystości, choć ich całkowicie nie przekreśliły.
Bp Edward Kawa, pomocniczy biskup archidiecezji lwowskiej odprawił na Cmentarzu Łyczakowskim Mszę św. w intencji tych, którzy tam spoczywają. Jutro podobna Msza będzie odprawiana na drugiej lwowskiej nekropolii, Cmentarzu Janowskim.
Na terenie Ukrainy w wielu miastach i miejscowościach do dziś przetrwały tak zwane „polskie cmentarze”. Tak jest m.in. w Jaworowie, 13-tysięcznym mieście leżącym 20 km od polskiej granicy. „Pierwszego listopada zawsze idziemy na stary polski cmentarz, w procesji, odmawiając różaniec. To jest nasze dziedzictwo, o które powinniśmy dbać” - mówi opiekunka miejscowego cmentarza Zofia Michniewicz. Cmentarz jaworowski choć niewielki, posiada cenne nagrobki. Wskazuje na nie Michniewicz: „Tam są zbiorowe mogiły: rok 1863, lata 1914-18, rok 1939. Spoczywa tutaj liczna inteligencja jaworowska. Oni odeszli, ale przekazali nam wiarę i język. Jeśli będziemy o to dbali, to też kolejne pokolenia będą o tym pamiętały”.
Polskie cmentarze są ta terenie Ukrainy śladem historii, a troska o nie jednoczy miejscową społeczność polską.
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.