Ponad pół miliona pielgrzymów wzięło udział w kanonizacyjnej Mszy św. bł. Jana z Dukli, bernardyna, kaznodziei i spowiednika żyjącego w XV w., którą Jan Paweł II odprawił w Krośnie
Przez całą noc na terenie lotniska polowego, gdzie była odprawiana Msza św., czuwało 30 tys. młodych ludzi. Na uroczystość kanoni zacyjną przybyli pielgrzymi z całej Polski, z Ukrainy i ze Słowacji. Błogosławiony Jan jest czczony przez trzy narody tego pogranicznego regionu. Obecni byli m.in. arcybiskup Lwowa Marian Jaworski, biskup obrządku grekokatolickiego Marcjan Trofimiak, abp Jan Sokal z Trnavy oraz inni biskupi słowaccy. Przybył także prawosławny arcybiskup Aleksander z Sanoka. Kilka tysięcy osób. pielgrzymowało ze Słowacji, podobna liczba przyjechała z Ukrainy, w tym około 3 tys. osób ze Lwowa. Ojciec Święty odprawiał Mszę św. przy trzypoziomowym ołtarzu, który tonął w białych i żółtych kwiatach - kolorach flagi watykańskiej. Po prawej stronie ołtarza ustawiono wielki obraz z podobizną nowego Świętego - Jana z Dukli. Wierni entuzjastycznie przywitali Ojca Świętego -przejeżdżającego papamobilem między sektorami -śpiewem „Chrystus Królem" z towarzyszeniem pięciotysięcznej orkiestry dętej. Słowa powitania wygłosił metropolita przemyski abp Józef Michalik.
„»Jeden jest tylko Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony« (Mt 23, l#*12). Oto cały ewangeliczny program, który w swym życiu urzeczywistnił św. Jan" - powiedział Papież. Ojciec Święty podkreślił za sługi nowego Świętego dla obrony czystości wiary. Przypomniał, iż Święty z Dukli, naśladując przykład swego Pana, pragnął nade wszystko służyć. „Oto Ewangelia mądrości, miłości i pokoju. Taką Ewangelię urzeczywistniał w swoim życiu" - mówił Jan Paweł II.
W dalszej części homilii Jan Paweł II zwrócił uwagę, że w czasach, gdy bieszczadzka ziemia jest doświadczana trudnościami, szczególnie brakiem pracy, nie można zapominać o rolnikach, ich miłości do ziemi, bo to ona w momentach dramatycznych w dziejach narodu okazywała się niezmiernie ważna w zmaganiu o przetrwanie. Papież zaapelował również do katolików, by realizowali wezwanie Jezusowe, podejmując różne inicjatywy, w tym działalność charytatywną. „Ojczyźnie potrzebny jest katolicki laikat. (...) Ludzie świeccy rozumiejący potrzebę stałej formacji wiary" - powiedział, wymieniając w tym kontekście Akcję Katolicką oraz ruchy religijne.
Po uroczystości kanonizacji Jan Paweł II poświęcił kościół świętych Piotra i Jana z Dukli w Krośnie, będący wotum wdzięczności za kanonizację. W darze złożył parafii kielich mszalny. Po uroczystości Papież zjadł obiad w podziemiach kościoła, a później udał się na krótki odpoczynek do domu parafialnego. Stamtąd udał się na lądowisko, skąd śmigłowcem powrócił do Krakowa.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.