Nie zwalnia pomoc papieskiego funduszu do walki z pandemią

Fundusz kryzysowy powołany przez Papieża Franciszka do walki z pandemią koronawirusa nie zwalnia tempa. Prośby o pomoc napływają z całego świata.

Najnowsze wsparcie powędrowało do krajów Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Większość miejsc, do których trafiają pieniądze, znajduje się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, społecznej i zdrowotnej. Pandemia tylko pogłębiła te problemy.

W Czadzie, jednym z najbiedniejszych krajów świata, z pomocy korzystają dwie diecezje. Pandemia doprowadziła mieszkańców tego regionu do skrajnej nędzy. Papieskie wsparcie było dla miejscowej ludności jedyną szansą przetrwania. Ponieważ większość utrzymuje się tam z drobnego rolnictwa, pieniądze przeznaczone zostały głównie na zakup nasion i utrzymanie maszyn rolniczych. Dofinansowane zostało także lokalne radio, które poprzez swoje programy podnosi świadomość na temat koronawirusa i metod zapobiegania zarażeniu.

Diecezja Dili w Timorze Wschodnim składa się w większości z młodych ludzi. Wsparcie trafiło tam więc do rodzin wielodzietnych, z przeznaczeniem na wyżywienie i zapewnienie podstawowych potrzeb. Podobna sytuacja jest na Madagaskarze, gdzie na dalekiej północy kraju fundusz wspiera edukację i rodziny. Część pieniędzy zostało przeznaczonych na opłacenie nauczycieli, na co nie było już stać miejscowej ludności.

Franciszek nie tylko założył fundusz, ale także jako pierwszy wpłacił na niego środki – 750 tys. dolarów. Poprosił wszystkich ludzi dobrej woli o wpłaty za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych. Fundusze następnie są przekazywane do licznych instytucji kościelnych, które działają w najbiedniejszych regionach.

Kościół znajduje się na pierwszej linii frontu walki z biedą i wykluczeniem na świecie. W samej Afryce jest ponad 74 tys. sióstr zakonnych i ponad 46 tys. księży, którzy prowadzą prawie 7,5 tysiąca szpitali i klinik, prawie 2,5 tys. domów dla osób starszych i bezbronnych oraz kształcą ponad 19 milionów dzieci w ponad 45 tysiącach szkół podstawowych. W wielu obszarach wiejskich jedynie Kościół zapewnia opiekę zdrowotną i edukację.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama