Tartan dla papieża

Specjalny pled w szkocką kratę na cześć wizyty Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii wykonał amerykański projektant z Karoliny Północnej. Tartanowa tkanina opowiada za pomocą symbolicznych kolorów historię Kościoła katolickiego w Szkocji.

Matthew Newsome – dyrektor Muzeum Szkockich Tartanów w Franklin w Karolinie Północnej i twórca obecnego, pierwszego w historii papieskiego tartanu – podkreśla, że każdy element wielokolorowego pledu ma tu znacznie.

Biała linia na niebieskim tle odwołuje się do narodowych kolorów Szkocji, a zieleń ma nawiązywać, według autora, do porostów pokrywających kamienie Whithorn w Galloway – miejsca gdzie 1600 lat temu św. Ninian przybył ze swą misją na ziemie szkockie. Czerwone linie, krzyżujące się z białymi, upamiętniają herb kard. Johna Henry’ego Newmana, a sąsiadujące z białymi cienkie linie żółte akcentują barwy papieskie.

Każda biała linia na zielonym tle zawiera dokładnie 8 wątków, symbolizujących diecezje szkockiego Kościoła katolickiego. W sumie tartan zawiera 452 wątków, czyli tyle, ile jest wszystkich szkockich parafii.

Za tydzień pamiątkowy pled wręczy papieżowi na powitanie przewodniczący szkockiego episkopatu, kard. Keith O’Brien. 16 września, kiedy papież przybędzie do Wielkiej Brytanii, przypada wspomnienie liturgiczne św. Niniana, ewangelizatora Szkocji.

129 tartanów w formie krawata lub szala otrzymają wszyscy szkoccy parlamentarzyści.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.