"Musimy ponownie odkryć zmysł sakralnego szacunku dla Ziemi" - powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie, kolejnej, która z powodu pandemii odbyła się bez udziału wiernych. Papież nawiązał do obchodzonego w środę 50. Światowego Dnia Ziemi.
Franciszek podkreślił, że dzień ten stanowi okazję do odnowienia zobowiązania, by "kochać nasz wspólny dom, troszczyć się o niego i o najsłabszych członków naszej rodziny".
"Jak pokazuje nam tragiczna pandemia koronawirusa, tylko razem i biorąc na siebie odpowiedzialność za najsłabszych, możemy sprostać globalnym wyzwaniom" - dodał w katechezie wygłoszonej w bibliotece Pałacu Apostolskiego i transmitowanej przez watykańskie media.
Papież wskazał: "Z powodu egoizmu zaniedbaliśmy nasz obowiązek, by być strażnikami i zarządcami ziemi".
"Zatruliśmy ją i splądrowaliśmy, sprowadzając zagrożenie dla naszego życia. Dlatego powstały różne ruchy międzynarodowe i lokalne, by rozbudzić sumienia. Szczerze doceniam te inicjatywy. Konieczne będzie dalej, by nasze dzieci wychodziły na ulice, by nauczyć nas tego, co oczywiste, czyli tego, że nie ma dla nas przyszłości, jeśli zniszczymy środowisko, które nas wspiera" - oświadczył papież.
"Zgrzeszyliśmy przeciwko Ziemi, przeciwko naszemu bliźniemu, a ostatecznie przeciwko Stwórcy" - mówił.
Jak dodał, "Ziemia nie wybacza nigdy; jeśli ją zniszczyliśmy, odpowiedź będzie bardzo przykra". Mówił też, że katastrofy naturalne są "odpowiedzią Ziemi na maltretowanie".
Papież wyraził przekonanie, że potrzebny jest nowy sposób spojrzenia na wspólny dom, jakim jest Ziemia. "To nie jest magazyn zasobów do wyzyskiwania" - podkreślił.
"Dla nas, wierzących, świat przyrody jest Ewangelią stworzenia, wyrażającą stwórczą moc Boga w kształtowaniu ludzkiego życia i w sprawianiu, aby świat istniał wraz z tym, co zawiera, by żywić ludzkość" - wyjaśnił.
"Obchodząc dzisiaj Światowy Dzień Ziemi, jesteśmy wezwani do ponownego odkrycia zmysłu sakralnego szacunku dla niej, ponieważ jest ona nie tylko naszym domem, ale także domem Boga" - dodał papież.
Zwracając się do Polaków, Franciszek podkreślił: "Drodzy bracia i siostry, zjednoczeni braterską miłością z wszystkimi mieszkańcami Ziemi, stworzonymi na obraz i podobieństwo Boga i wezwanymi do troski i szacunku dla wszystkich stworzeń, odnówmy nasze zaangażowanie na rzecz ochrony naszego wspólnego domu i prośmy Ojca niebieskiego, aby nieustannie odnawiał mocą i miłością Ducha Świętego oblicze naszej ziemi".
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.