24 maja w piątą rocznicę ogłoszenia ekologicznej encykliki Laudato si Franciszek uda się do włoskiej diecezji Acerra.
Będzie to wizyta duszpasterska o silnym zabarwieniu symbolicznym. Acerra znajduje się bowiem w centrum tak zwanej Terra dei Fuochi – Ziemi Ognisk. Tym mianem określa się region między Neapolem i Casertą, w którym miejscowa mafia zajmuje się nielegalną utylizacją szkodliwych odpadów. Doprowadziło to do poważnego skażenia środowiska i radykalnego wzrostu zachorowań na raka, zwłaszcza wśród najmłodszych.
Podczas swej wizyty Franciszek spotka się z burmistrzami gmin należących do Terra dei Fuochi oraz z rodzicami dzieci, które zmarły na skutek skażenia. Mówi biskup diecezji Acerra Antonio Di Donna.
„Ta wizyta to przede wszystkim dar. Abstrahując od Terra dei Fuochi, od motywów tej wizyty, trzeba powiedzieć, że jest to dar, bo przyjeżdża Papież, Następca Piotra, aby przede wszystkim utwierdzić nas w wierze. Chciałbym nade wszystko podkreślić charakter kościelny tej wizyty. Dla nas będzie to czas łaski od Pana – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Di Donna. – Oczywiście data jest ważna. Papież przybędzie w piątą rocznicę ogłoszenia Encykliki Laudato si właśnie do nas w centrum Terra dei Fuochi. Ale od razu chciałbym zaznaczyć, że ma to charakter symboliczny, ponieważ nasza ziemia jest symbolem wszystkich innych skażonych terenów, które istnieją przede wszystkim we Włoszech. Bo my nie jesteśmy jedną Terra dei Fuochi. Są też i inne. Nie chcę się nad tym rozwodzić, ale chciałbym podkreślić ten aspekt.“
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.