Japońska prasa cytuje Papieża Franciszka

Media zwróciły też uwagę na to, że w papieskiej Mszy w Tokio uczestniczyło 50 tysięcy osób.

„Troska o życie, o świat bez broni atomowej i energii jądrowej oraz o bardziej ludzkie społeczeństwo – to główne tematy, którymi zajmuje się japońska prasa po zakończonej wizycie Papieża Franciszka. Media zwróciły też uwagę na to, że w papieskiej Mszy w Tokio uczestniczyło 50 tysięcy osób.

Telewizja publiczna NHK pokazała fragmenty ostatniego przemówienia Papieża w Japonii. Franciszek apelował do studentów katolickiego uniwersytetu Sophia, aby w każdej sytuacji, nawet w najbardziej złożonej, zwracali uwagę na to, aby ich zachowanie było sprawiedliwe i humanitarne, uczciwe i odpowiedzialne. Aby młodzi stawali w obronie bezbronnych i słabych.

W kontekście hasła papieskiej wizyty: „Chroń każde życie” media zwróciły uwagę na przykład byłego boksera, 83 letniego Iwao Hakamady. Został on niewinnie skazany na karę śmierci za morderstwo. Po odsiedzeniu 48 lat w celi śmierci został zwolniony na podstawie dowodów, które potwierdziły jego niewinność. W więzieniu przyjął chrzest i został katolikiem. Jego obecność na Mszy papieskiej przywodzi na myśl problem kary śmierci. Japonia należy do nielicznych krajów na świecie, w których kara śmierci jest podtrzymywana ze względu na wysokie poparcie społeczne. Za jej utrzymaniem jest od wielu lat 80% społeczeństwa.

„Modlitwa, języki obce i różne przemyślenia” – w taki sposób gazeta Asahi podsumowała papieską Mszę w Tokio. Dziennik zwrócił szczególną uwagę na spotkanie Franciszka z osobami poszkodowanymi w wyniku tzw. „trzech katastrof”, czyli trzęsienia ziemi, tsunami i skażenia promieniotwórczego w północnej Japonii 8 lat temu. Papież wspomniał, że episkopat japoński apeluje o wstrzymanie produkcji energii jądrowej. Gazeta Asahi uważa, że Franciszek popiera stanowisko episkopatu.

„Osamotnienie, konkurencja, niepokój wśród ludzi”. W taki sposób zatytułowała artykuł o wystąpieniach Papieża gospodarcza gazeta Nikkei. Dziennik zacytował słowa Franciszka: „Japonia jest wprawdzie krajem, którego społeczeństwo osiągnęło wysoki rozwój technologiczny, ale jest wielu ludzi, którzy czują się osamotnieni”.

Z kolei anglojęzyczna gazeta The Japan Times porusza problem rosnącej liczby cudzoziemców w Japonii. Podaje przykład młodego Filipńczyka Cachuela, który ze wzruszeniem mówił o przezwiskach, z którymi spotkał się w szkole podstawowej z tego powodu, że był cudzoziemcem. Dziennik zwraca uwagę, że Papież podkreślił potrzebę różnorodności w społeczeństwie i powiedzenia zdecydowanego „nie” znęcaniu się nad innymi. Japonia boryka się z głębokim niżem demofraficznym. Jest skazana na przyjmowanie rąk do pracy z innych krajów azjatyckich. Sprawia to, że maleje liczba katolików japońskich, a powiększa się liczba katolików cudzoziemców – zauważa The Japan Times.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama