Ziemia jest darem, przeprośmy za naszą chciwość, za zło, jakie jej wyrządziliśmy - to słowa papieża Franciszka z książki opublikowanej przez watykańskie wydawnictwo Lev. Książka ze wstępem papieża jest zbiorem jego tekstów i wystąpień na temat ekologii.
W przedmowie do tomu "Nasza matka Ziemia" Franciszek napisał: "Marzę naprawdę o wzroście świadomości i o szczerej skrusze ze strony nas wszystkich, mężczyzn i kobiet XXI wieku, wierzących i niewierzących, ze strony naszych społeczeństw za to, że ulegliśmy logice, która dzieli, morzy głodem, izoluje i skazuje".
"Byłoby pięknie, gdybyśmy byli zdolni prosić o przebaczenie biednych, wykluczonych; wtedy będziemy też zdolni żałować szczerze za zło wyrządzone ziemi, morzu, powietrzu, zwierzętom" - dodał papież we wstępie, którego fragmenty opublikował w środę włoski dziennik "Corriere della Sera".
Jak wyjaśnił, "prośba o przebaczenie i udzielenie go" wymagają wiele miłości; trzeba "odłożyć na bok własną dumę, uświadomić sobie swoje błędy i mieć nadzieję na to, że możliwe są nowe drogi" - podkreślił.
"Skrucha jest zatem dla nas wszystkich, dla naszej epoki, łaską, o którą trzeba błagać pokornie, aby w historii nasze pokolenie zostało zapamiętane nie z racji swych błędów, ale pokory i mądrości, z jaką potrafiło zmienić kurs" - wskazał Franciszek.
Jego zdaniem obecny kryzys ekologiczny jest jednym z efektów "chorego spojrzenia na nas samych, na innych, na świat, na mijający czas; chorego spojrzenia, które nie pozwala nam postrzegać wszystkiego jako daru".
Zaznaczył, że takie zjawiska jak zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatyczne, pustynnienie, migracje środowiskowe, nadmierna konsumpcja zasobów planety, zakwaszanie oceanów, redukcja bioróżnorodności są nierozerwalnie złączone z niesprawiedliwością społeczną. W tym kontekście papież potępił "rosnące skupienie władzy i bogactwa w rękach nielicznych i w tak zwanych społeczeństwach dobrobytu, szaleńcze wydatki militarne, mentalność odrzucania", brak troski o dzieci i nieletnich oraz życie nienarodzonych.
"Od dzieciństwa wzrastamy w świecie, w którym powszechna ideologia merkantylna, która jest prawdziwą ideologią i praktyką globalizacji, rozbudza w nas indywidualizm stający się narcyzmem, chciwością" - ostrzegł.
Papież przyznał: "To, co mówię, może wydawać się idealistyczne i mało konkretne, podczas gdy pojawiają się łatwiejsze do przebycia drogi, których celem jest rozwój innowacji technologicznych, redukcja opakowań, rozwój energii odnawialnej".
"To wszystko bez wątpienia jest nie tylko należyte, ale konieczne. A jednak nie jest wystarczające"- wskazał papież. Wyraził przekonanie, że ekologia dotyczy człowieka i całego środowiska naturalnego, a "nie tylko jednej części" - zastrzegł.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.