Papież wyjaśnił motywy ofiarowania mu w czerwcu tego roku fragmentów relikwii św. Piotra
Franciszek napisał list do ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, w którym wyjaśnia motywy ofiarowania mu w czerwcu tego roku fragmentów relikwii św. Piotra. „Ta myśl przyszła do mnie od Ducha Świętego, który na wiele sposobów skłania chrześcijan do odzyskania pełnej komunii” – wyjaśnił Ojciec Święty.
W relikwiarzu, który otrzymał Bartłomiej, znajduje się dziewięć fragmentów kości św. Piotra. Są to szczątki odkryte w niszy grobowej pod bazyliką watykańską w latach 50. Paweł VI kazał kilka fragmentów tych kości umieścić w prywatnej kaplicy papieskiej w Pałacu Apostolskim. To właśnie ten relikwiarz otrzymał Barłomiej.
„Byłoby bardzo znaczące, gdyby pewne fragmenty relikwii apostoła Piotra zostały umieszczone obok relikwii apostoła Andrzeja, czczonego jako niebiański patron Kościoła Konstantynopola” – napisał Papież.
Gest Franciszka jest potwierdzeniem drogi, jaką przebyły oba Kościoły, zbliżając się do siebie nawzajem, czasem wymagającej i trudnej, ale – jak napisał Ojciec Święty – „z wyraźnymi znakami Bożej łaski”. Jego zdaniem jedność Kościoła wymaga przede wszystkim duchowego nawrócenia, zaangażowania i nowych, odważnych kroków.
Tym samym Franciszek dał kolejny dowód kontynuacji dialogu, który już ponad 50 lat temu prowadził Paweł VI. Spotkał się on wówczas z patriarchą Atenagorasem, który przekazał Ojcu Świętemu ikonę przedstawiającą obejmująych się braci Piotra i Andrzeja, zjednoczonych w wierze i miłości do Jezusa. Ta ikona, na polecenie Pawła VI, jest do dziś wystawiona w Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcian. „Stała się ona dla nas znakiem przywrócenia widzialnej komunii między naszymi Kościołami, do której dążymy i o którą gorliwie się modlimy” – napisał Franciszek w liście do Bartłomieja.
Tradycja Kościoła Rzymskiego przekazuje, że apostoł Piotr, po swojej męczeńskiej śmierci w Cyrku Nerona, został pochowany w przyległej nekropolii Wzgórza Watykańskiego. Jego grób szybko stał się miejscem pielgrzymek wiernych z każdej części świata chrześcijańskiego. Później cesarz Konstantyn wzniósł na tym miejscu bazylikę watykańską poświęconą Piotrowi.
W czerwcu 1939 roku, zaraz po wyborze na Stolicę Piotrową, Papież Pius XII postanowił podjąć prace wykopaliskowe pod bazyliką watykańską. Prace te doprowadziły najpierw do odkrycia dokładnego miejsca pochówku Apostoła, a później, w 1952 r., do odkrycia, pod głównym ołtarzem bazyliki, wnęki grobowej przytwierdzonej do czerwonego muru datowanego na 150 rok i pokrytej cennymi napisami, w tym jednym o fundamentalnym znaczeniu, który głosi „Tu jest Piotr”. Zawierał on kości, które można uznać za kości apostoła Piotra.
Dziewięć fragmentów umieszczono w skrzynce z brązu z napisem: „Kości znalezione w ziemi pod Bazyliką Watykańską uważane są za kości błogosławionego Piotra apostoła”. „To właśnie ten sam relikwiarz, zawierający dziewięć fragmentów kości Apostoła, chciałem ofiarować Waszej Świątobliwości i ukochanemu Kościołowi Konstantynopola, któremu przewodniczysz z takim oddaniem” – napisał Franciszek.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.