Dysponuje aparaturą pozwalającą na przeprowadzenie specja- listycznych badań lekarskich.
W Brazylii poświęcono statek-szpital im. Papieża Franciszka. Będzie on służył pomocą medyczną ludności żyjącej na brzegach Amazonki i jej dopływów, jak też populacjom szczepów indiańskich. Pływający szpital ma możliwość hospitalizowania pacjentów. Dysponuje też najnowocześniejszą aparaturą pozwalającą na przeprowadzenie specjalistycznych badań lekarskich. Pierwsi pacjenci skorzystali z pomocy w weekend.
Statek-szpital im. Papieża Franciszka przez dwa tygodnie w miesiącu będzie pływał i służył ludności mieszkającej na obrzeżach rzeki Amazonki, a kolejne dwa tygodnie zakotwiczony w porcie Óbidos pozostanie do dyspozycji biednych chorych z miasta i z ubogich jego okolic. Statek szpital będzie obsługiwał 12 municypiów usytuowanych przy rzece Amazonce w stanie Pará docierając aż do stanu Amapá. W sumie statek-szpital będzie udzielał pomocy medycznej ponad 700 tys. osób, żyjących w tysiącu różnorodnych wspólnotach. Bp Bernardo Bahlmann z diecezji Óbidos podkreśla cenną inicjatywę utworzonej sieci łodzi-ambulansów, które będą docierały do trudnych miejsc w dorzeczach Amazonki śpiesząc z pomocą medyczną tamtejszej ludności.
Statek-szpital ma 32 metry długości, stale przebywać będą na nim 23 osoby związane ze służbą zdrowia. Statek ma możliwość hospitalizować 30 pacjentów. Posiada kilka sal z przeznaczeniem na przeprowadzanie różnych specjalistycznych badań lekarskich, laboratorium, aptekę, a także salę z łóżkami hospitalizacyjnymi. Jest też sala operacyjna, gdzie mogą być przeprowadzane mniej skomplikowane operacje. W przypadku konieczności przeprowadzenia poważnej operacji statek podpłynie do najbliższego miasta i skieruje pacjenta do specjalistycznego szpitala. Na obrzeżach dopływów Amazonki żyją społeczności utrzymujące się z rybołówstwa, jak też różne szczepy Indian, do których niestety statek szpital nie będzie mógł dopłynąć. Ze względu na taką rzeczywistość, będą tam docierały łodzie-ambulansy spieszące z pomocą medyczną. W razie potrzeby będą przewoziły chorych na statek-szpital im. papieża Franciszka. Zgromadzenie Małych Misjonarek Maryi Niepokalanej podjęło się posługi pomocniczej na tej jednostce.
Statek-szpital jest odpowiedzią Braterstwa św. Franciszka Boskiej Opatrzności na „prowokację” papieża Franciszka w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 r. O. Francisco Belotti zaprezentował wówczas Papieżowi działalność charytatywną zakonników wśród najuboższych. Franciszek zapytał wówczas dlaczego nie ma ich w Amazonii. Po spotkaniu z Papieżem wśród zakonników zaczęła powstawać myśl, w jaki sposób wesprzeć społeczności żyjące w Amazonii, a mające bardzo trudny dostęp do służby zdrowia. Rozważano, jak dotrzeć ze pomocą medyczną do ludzi żyjących nad brzegami Amazonii i jej dopływów. Odpowiedzią jest wybudowanie statku-szpitala im. Papieża Franciszka. Wspomniane Braterstwo powstało w 1985 r. w Jaci (w stanie São Paulo). Jego centrum jest Eucharystia, z której czerpią moc i inspirację, do realizacji misji zgodnie z wolą Bożej Opatrzności. Zakonnicy posługują wśród ubogich poprzez podstawową pomoc medyczną: prowadzą ambulatoria, udzielają pierwszej pomocy, prowadzą apteki, ochronki i wspólnoty terapeutyczne.
W sobotnie popołudnie w audytorium hotelu Grand Mercure w Belém odbyła się pierwsza część inauguracji statku szpitala. W uroczystości wzięli udział abp Alberto Taveira, ks. Massimo Catterin – sekretarz nuncjatury apostolskiej, przedstawiciele różnych zgromadzeń zaangażowanych w realizację projektu, sponsorzy, także przedstawiciele władz cywilnych. Abp Alberto Taveira odczytał list przesłany przez Franciszka. „Oprócz bycia pięknym, konkretnym gestem przed synodem dla Amazonii, ten wodny szpital jest przede wszystkim odpowiedzią na polecenie Pana, który kontynuuje wysyłanie swoich uczniów, aby głosili Słowo Boże i leczyli chorych” – napisał Papież w przesłaniu i podkreślił: „ten statek będzie niósł pociechę duchową, jak też spokój na niepokoje potrzebujących mężczyzn i kobiet porzuconych własnemu losowi!”.
Następnie na schodach przystani portowej nastąpiło poświęcenia statku- szpitala. Abp Taveira podkreślił, że „wraz z poświęceniem i inauguracją statku szpitala dajemy konkretną odpowiedź na wyrażenie miłości, opatrzności Bożej stającej się obecną poprzez ten konkretny gest, jakim jest statek, który będzie służył tylu osobom żyjącym nad brzegami rzek, Indianom, a także ludności miejskiej”. Na zakończenie hierarcha dokonał intronizacji figurki Matki Bożej z Nazaretu w kaplicy usytuowanej na statku szpitalu, a wszyscy zebrani odmówili wspólnie modlitwę „Witaj Królowo”.
W Brazylii w minioną niedzielę była obchodzona uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej i równocześnie – w ramach miesiąca powołań – był to dzień poświęcony powołaniu do życia konsekrowanego. Ks. Massimo sprawował poranną Mszę w monumentalnej świątyni Matki Bożej Szkaplerznej, po której zakonnicy, wraz z liczną grupą wolontariuszy zainicjowali posługę zdrowotną w ubogiej dzielnicy w pobliżu miejsca, gdzie zakotwiczył statek-szpital im. Papieża Franciszka. Tej niedzieli setki biednych, schorowanych otrzymało pierwszą pomoc medyczną w wodnym szpitalu. Przez całą niedzielę wielu świeckich, woluntariuszy, osób konsekrowanych przeprowadziło wiele akcji misyjnych i charytatywnych w biednych dzielnicach Belém.
ArquidioceseMaringa Barco-Hospital Papa Francisco„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.