O tym jak skutecznie realizować dzieło misyjne Kościoła we współczesnym świecie, rozmawiają dyrektorzy Papieskich Dzieł Misyjnych z całego świata. W Sacrofano pod Rzymem odbywa się ich doroczne zebranie generalne.
Uczestników spotkania, którzy wzięli udział w audiencji środowej, pozdrowił Papież Franciszek.
Na spotkaniu zaprezentowano inicjatywy służące animacji i formacji misyjnej, wymieniano się również doświadczeniami i propozycjami na nadzwyczajny miesiąc misyjny, którym w całym Kościele Papież Franciszek ogłosił tegoroczny październik. „To ma być czas nie tyle działania na rzecz misji, ale obudzenia i ożywienia w wierzących odpowiedzialności misyjnej” – mówi uczestniczący w spotkaniu ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
“To wydarzenie, które Ojciec Święty nam podarował, a mianowicie nadzwyczajny miesiąc misyjny, to jest naprawdę szansa. Szansa, żeby misyjnie obudzić każdą wspólnotę, każdą diecezję, a co za tym idzie, żeby rozbudzić misyjną świadomość każdego z ochrzczonych. Naszym zadaniem jest właśnie ten czas w tym duchu przeżyć i wykorzystać maksymalnie tę nadążającą się okazję” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Atłas. Wskazuje on, że prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w swym wystąpieniu do uczestników spotkania zwracał uwagę, że owszem pomoc materialna jest ważna, ale zadaniem POM jest przede wszystkim animacja misyjna. „Najważniejsze jest uświadamianie każdemu, że jako ochrzczony jest uczniem-misjonarzem, o czym zresztą Papież Franciszek nam przypomina od początku swego pontyfikatu. Nadzwyczajny miesiąc misyjny jest szansą, którą trzeba wykorzystać. Na pewno istotne jest to, że nie patrzymy na ten czas jako na wezwanie do nas wszystkich, aby szczególnej misjom pomagać, ale przede wszystkim, żeby ożywić te Kościoły lokalne, w których jesteśmy. Owocem tego ożywienia będzie właśnie zaangażowanie osobiste, modlitewne, materialne w dzieło misji” – podkreśla szef PDM w Polsce.”
Na spotkaniu poinformowano, że w decydującą fazę wkracza właśnie proces beatyfikacyjny sługi Bożej Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.