Jałmużnik papieski udał się z wizytą do obozów uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. Trzy lata po wizycie Franciszka w tym miejscu, przypomina o jego bliskości z tymi, którzy tam przebywają.
W spotkaniu tym towarzyszą mu abp Jean-Claude Hollerich – metropolita Luksemburga i przewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (Comece) oraz katolicki arcybiskup Aten Sevastianos Rossolatos. Kard. Konrad Krajewski przyznał, że Europa zapomniała już o tych ludziach, którzy marzą o lepszej przyszłości. Zawiózł również konkretne wsparcie dla Caritas Grecja, która bardzo angażuje się w pomoc tamtejszym uchodźcom.
Mówi kard. Krajewski:
“Przyjechaliśmy do tych obozów, gdzie są uchodźcy, gdzie jest tyle cierpienia, aby reprezentować Papieża Franciszka. Niestety, o tych miejscach Wspólnota Europejska już zapomniała. Zapomniała, że jest tutaj wiele osób, które czekają na swoją lepszą przyszłość – podkreślił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Krajewski. - Papież przekazał konkretne wsparcie dla Caritas Grecja, która w tych miejscach jest bardzo zaangażowana. Przesłał 100 tys. euro na pierwsze, najbardziej potrzebne rzeczy. Ale przede wszystkim Franciszek, jako Następca św. Piotra jest Pontifexem, budowniczym mostów. i pragnie być mostem dla tych ludzi, którzy pragną lepszego życia, marzą o swojej «ziemi obiecanej». Wiele w tych obozach jest dzieci, kobiet w ciąży, które od wielu miesięcy czekają, aby Wspólnota Europejska otworzyła im drzwi. Tutaj, dla nich, nie ma żadnej nadziei. Papież był na Lesbos 3 lata temu i wyjechał, ale tak naprawdę, to tutaj pozostał, nigdy nie opuścił tych obozów dla uchodźców."
Szacuje się, że w Grecji przebywa obecnie 70 tys. uchodźców, w tym 7 tys. na wyspie Lesbos. W większości pochodzą oni z Afganistanu, Iraku, Iranu, Syrii oraz krajów północnej Afryki.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.