Istnieje niebezpieczeństwo myślenia, że odnosi się tylko do szukających schronienia
Papież Franciszek pragnie podkreślić, że jego powtarzające się apele na rzecz migrantów, uchodźców, przesiedlonych i ofiar handlu ludźmi muszą zostać zrozumiane – wskazuje podsekretarz sekcji uchodźców i migrantów w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
O. Michael Czerny SJ zwraca uwagę, że temat tegorocznego Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, który brzmi „Nie chodzi tylko o migrantów”, pokazuje głęboką troskę Ojca Świętego o wszystkich, którzy znajdują się na peryferiach egzystencjalnych. Odkrywaniu różnych wymiarów tego tematu mają służyć refleksje, teksty biblijne, magisterium Kościoła, wideo i media społecznościowe. Mówi o. Czerny:
"Ten temat jest wielce aktualny, ale istnieje niebezpieczeństwo myślenia, że odnosi się tylko do szukających schronienia – mówi kanadyjski jezuita. – Natomiast sensem jest, że migranci i uchodźcy są między nami, jak wszystkie inne osoby, Włosi, czy osoby z innych krajów, które potrzebują wsparcia chrześcijan. Są więc włączeni, nie są osobną kategorią. Duch Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy nie ogranicza się tylko do nich, ale dotyczy wszystkich nas, ponieważ wszyscy jesteśmy zachęcani, aby na to wezwanie odpowiedzieć."
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.