Peruwiański duchowny kard. Pedro Ricardo Barreto Jimeno SJ uważa, że zredukowanie nadchodzącego Synodu nt. Amazonii do tematu małżeństwa księży i posługi tzw. viri probati, odwróci uwagę od ważnych zagadnień społeczno-ekonomicznych tego regionu.
Jak powiedział hierarcha w rozmowie z Catholic News Service, temat małżeństw kapłanów winien być dyskutowany w Kościele powszechnym, a nie redukowany do debaty regionalnej i nie jest to główny punkt zainteresowań nadchodzącego Synodu Biskupów nt. Amazonii. Tym bardziej, że zjawisko spadku powołań, które jest jedną z przyczyn poruszania tego zagadnienia, to wyzwanie całego Kościoła, a nie tylko jednego regionu. Podkreślił, że głównym wyzwaniem są postępujące zmiany klimatyczne. "Wyzwaniem jest problem nieracjonalnego eksploatowania zasobów naturalnych, zaaprobowanego przez niektóre rządy (...) Rozmawiamy o problemie, który dotyczy nas wszystkich! Nie możemy być rozproszeni za sprawą innych problemów, które choć również ważne, nie są priorytetowe!" - mówił.
Jako wiceprzewodniczący panamazońskiej sieci współpracy w Kościele REPAM, kard. Barreto jest dobrze zaznajomiony z wyzwaniami regionu Amazonii. Osobiście doświadczył tragicznych skutków zagrożeń ekologicznych także w stolicy swojej diecezji Huancayo w Peru, położonej w regionie zanieczyszczonym prez pobliską hutę i rafinerię. Podkreślił, że zagrożenia, z którymi zmaga się obecnie Amazonia, to wyzwanie dla całego świata, a rdzenni mieszkańcy tego terenu mogą ewangelizować świat swoim zaangażowaniem w ochronę stworzenia.
"Zbyt wiele osób myyśli, że rdzenni mieszkańcy Amazonii, to dzicy, którzy niczego nie mogą nas nauczyć. Tymczasem jeden z rdzennych mieszkańców Amazonii powiedział mi, że dzikimy są ci, którzy noszą garnitury i krawaty i posiadają pieniądze nie tylko dlatego, że nieracjonalnie eksploatują naturalne zasoby, ale też dlatego, że wyrzucają rdzennych mieszkańców z ich terytoriów i pozwalają by byli oni atakowani przez osoby z zewnątrz jedynie dla pieniędzy" - podsumował hierarcha.
Papież Franciszek zwołał Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla regionu Amazonii w dniach 6-27 października 2019 r. Temat obrad to: „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i na rzecz ekologii integralnej”.
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.