Papież Franciszek wezwał wiernych na świecie do modlitwy o to, aby język serca i dialogu przeważał zawsze nad językiem broni. Watykan opublikował we wtorek wideo, w którym papież zaprezentował modlitewne intencje na listopad.
W krótkim orędziu Franciszek powiedział po hiszpańsku: "Wszyscy pragniemy pokoju. A bardziej niż ktokolwiek inny pragną go ci, którzy doświadczają jego braku".
"Możemy używać wspaniałych słów, ale jeśli w naszym sercu nie ma pokoju, nie będzie go też na świecie" - podkreślił papież.
Następnie dodał: "Dzięki zerowej przemocy i stu procentom czułości zbudujemy pokój ewangeliczny, który nie wyklucza nikogo".
"Módlmy się razem o to, aby język serca i dialogu zawsze przeważał nad językiem broni" - wezwał Franciszek.
Watykan ogłosił również, że hasłem 52. Światowego Dnia Pokoju, który będzie obchodzony przez Kościół jak zawsze 1 stycznia, będą słowa: "Dobra polityka służy pokojowi".
"Odpowiedzialność polityczna spoczywa na każdym obywatelu, a szczególnie na tych, którzy otrzymali mandat, by chronić i rządzić. Ta misja polega na ochronie prawa i wspieraniu dialogu między wszystkimi przedstawicielami społeczeństwa, między pokoleniami i kulturami" - podkreślono w wydanej nocie.
W komunikacie są też słowa: "Nie ma pokoju bez wzajemnego zaufania. A pierwszym warunkiem zaufania jest poszanowanie danego słowa".
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.