„Droga do Marakeszu” to wspólna droga solidarności, miłosierdzia, roztropności, odpowiedzialności oraz szacunku, która jest dobra dla poszczególnych krajów i służy ludziom będącym w drodze - to słowa przewodniczącego delegacji Stolicy Apostolskiej odnoszące się do obecnego kryzysu migracyjnego wypowiedziane podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.
„Droga do Marakeszu”, gdyż właśnie w tym marokańskim mieście w grudniu br. zostanie podpisane Globalne Porozumienie na temat Migracji (Global Compact).
Abp Paul Gallagher zaznaczył, że Stolica Apostolska jest głęboko przekonana o potrzebie solidnych ram dla właściwej międzynarodowej odpowiedzi na trwający problem migracyjny. Musi ona obejmować działania krótko-, średnio- i długoterminowe w zarządzaniu migracją. Dlatego podejście do tego problemu powinno łączyć z jednej strony uznanie prawa do migracji, a z drugiej prawo suwerennych państw do ochrony granic, do własnej polityki migracyjnej, zawsze z pełnym poszanowaniem praw człowieka migrującego, niezależnie od jego statusu.
Mały kościół przy jednej z bram do Watykanu jest bliski Papieżowi Leonowi XIV.
„Uderzyła mnie jego umiejętność słuchania i spokój w podejmowaniu decyzji”.
Wspomniał także o „geograficznej różnorodności Kościoła katolickiego”.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
To przesłanie, mocno zakorzenione w tradycji Kościoła, ma głębokie znaczenie duchowe.