Wg. brazylijskiej młodzieży tym właśnie jest pontyfikat Franciszka.
Młodzież z brazylijskiej Amazonii napisała list do Papieża Franciszka. Jest on owocem 3 dniowego spotkania w Manaus, przygotowującego do Synodu poświęconego Amazonii, który odbędzie się w przyszłym roku.
W spotkaniu uczestniczyli młodzi reprezentujące różne grupy młodzieżowe, szczepy Indian, jak też ruchy kościelne i społeczne.
„Zaważyliśmy, że choć każdy z nas ma swoją tożsamość, duchowość i jest inny od pozostałych, to kiedy nasze spojrzenie skierowane jest na Amazonię to, mamy te same pragnienia” – podkreślił Felipe Fialho sekretarz regionalny duszpasterstwa młodzieży z pierwszego Regionu Północnego (Regional Norte 1).
Spotkanie młodych odbywało się przy całkowitym poparciu pan-amazońskiej sieci kościelnej (REPAM).
Uczestnicy spotkania w Manaus reprezentowali sześć regionów episkopatu, które obejmują brazylijską Amazonię. W trakcie zebrania sama młodzież wybrała tematy, które stały się przedmiotem rozważania, dyskusji i podjętych wniosków, które znalazły się w dokumencie przygotowawczym do Synodu. Głównym motywem do wspólnej refleksji była encyklika Papieża Franciszka „Laudato sí”.
„Dla nas jest to moment historyczny, gdyż zauważamy, że Kościół pragnie kontynuować swoją pracę wśród nas, ale w inny sposób, szanując naszą kulturę, naszą duchowość, które nosimy tysiące lat” – stwierdził Diego Arapium, młody Indianin ze stanu Pará, który uczestniczył w rzymskim forum z okazji trzeciej rocznicy publikacji encykliki „Laudato sí”.
Pod koniec spotkania młodzież z brazylijskiej Amazonii skierowała list do Papieża Franciszka, w którym „prosi Kościół, aby wierzył w piękno nowości przedstawianej przez młodych”! Ponadto autorzy listu wyrażają całkowite poparcie dla Papieża, którego pontyfikat – według nich – „przynosi nowy powiew radości i nowości w sercu Kościoła!”.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.