Nie możemy zmieniać nauczania Kościoła. „Amoris laetitia” nie daje podstaw do reinterpretacji „Humanae vitae” – uważa Teolog Domu Papieskiego o. prof. Wojciech Giertych OP. Dominikanin poruszył ten temat w rozmowie z australijskim periodykiem „The Catholic Weekly”.
Polski dominikanin, który od 2005 r. sprawuje urząd Teologa Domu Papieskiego, odniósł się m.in. do kwestii antykoncepcji, o której mówi, że zniekształca ona męskie podejście do seksualności i prowadzi do stosowania przemocy wobec kobiet.
„Antykoncepcja jest nie dla kobiet, ale dla mężczyzn. Sprawia, że stają się oni egoistami. Wielu z nich prowadzi do degeneracji, czego skutki dziś obserwujemy” – mówił o. prof. Giertych w wywiadzie.
Odwołał się też do włoskich statystyk rządowych, według których w latach 2009-2011 co cztery dni dochodziło do morderstwa kobiety, a w 80 proc. przypadków oprawcami byli partnerzy seksualni ofiar. Za „L’Osservatore Romano” przytoczył też dane z Meksyku, gdzie mordowanych jest aż sześć kobiet dziennie.
„W sercach i umysłach tych mężczyzn kobieta jest traktowana jako przedmiot, do którego mają prawo. To deformuje mężczyznę zwalniając go z wszelkiej odpowiedzialności” – przekonywał zakonnik. Dodał też, że taka liczba morderstw rodzi pytanie o to, o ile więcej kobiet pada ofiarą nadużyć i przemocy na tle seksualnym. Przypomniał, że wzrastaniu we wzajemnej miłości służy życie w czystości.
Teolog Domu Papieskiego odniósł się też do opinii, jakoby nauczanie papieża Franciszka, zawarte w adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” miało prowadzić do zmiany recepcji encykliki bł. Pawła VI „Humanae vitae”.
„Praktycznie jest to niemożliwe. Nie możemy zmieniać nauczania Kościoła. «Amoris laetitia» nie daje podstaw do reinterpretacji «Humanae vitae»” – powiedział. Przypomniał też, że „Amoris laetitia” jest dokumentem o charakterze duszpasterskim i należy go traktować raczej jako rodzaj „duszpasterskiej rozmowy”, a nie wykładnię doktryny.
O. prof. Wojciech Giertych OP przebywał w Australii w związku z konferencją nt. „Humanae vitae” zorganizowaną przez Dawson Society w Perth. Przy tej okazji wygłosił też wykład dla studentów Notre Dame University w Sydney.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.