W Bazylice Watykańskiej w obecności Ojca Świętego odbyły się uroczystości pogrzebowe kard. Jean-Louis Taurana. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego zmarł w ubiegły czwartek. Miał 75 lat.
Za pontyfikatu Jana Pawła II był szefem papieskiej dyplomacji oraz watykańskim bibliotekarzem i archiwistą. Benedykt XVI powierzył mu trudne zadanie dialogu z religiami niechrześcijańskimi.
Mszę pogrzebową odprawił były sekretarz stanu, a aktualnie dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano. W homilii podkreślił, że zmarły kard. Tauran odważnie służył Kościołowi Chrystusa, pomimo ciężkiego jarzma, jakim była dla niego choroba.
“Osobiście przez wiele lat byłem świadkiem wielkiego ducha apostolskiego naszego nieodżałowanego kardynała, w naszej wspólnej i długiej służbie Stolicy Apostolskiej – mówił kard. Sodano. – Na zawsze zachowam o nim miłe wspomnienia. Była to wielka postać kapłana, biskupa, kardynała, który jak wielu innych poświęcił swe życie służbie Stolicy Apostolskiej, Kościołowi, a ostatnio dialogowi z tak wieloma ludźmi dobrej woli.”
Airbus linii ITA Airways z Leonem XIV na pokładzie wylądował na lotnisku w Ankarze.
Mszy przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Przy miejscu Papieża w samolocie umieszczono wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady z Genazzano.
Leon XIV uważa, że w dzisiejszym świecie panuje rozpowszechniona choroba braku zaufania do życia.
W Turcji i Libanie. Przypomni m.in. o pokojowej koegzystencji z wyznawcami innych religii.
W Bejrucie weźmie udział w wydarzeniu ekumenicznym i międzyreligijnym.
To właśnie tam przyjedzie papież w czasie swej podróży do Turcji i Libanu.
Konferencja prasowa przed pierwszą zagraniczną pielgrzymką Leona XIV.