Błogosławionych owoców Wielkiego Tygodnia

Błogosławionych duchowych owoców Wielkiego Tygodnia życzył Benedykt XVI zwracając się do pielgrzymów z Polski uczestniczących w dzisiejszej audiencji ogólnej

Główna katechezę, wygłoszoną na Placu św. Piotra, papież poświęcił obchodom Triduum Paschalnego. Wśród pielgrzymów z Polski na Placu św. Piotra obecni była m.in. grupa Caritas z Nysy i Głuchołaz z diec. opolskiej.

Dzisiejszą katechezę papież poświęcił znaczeniu liturgii Wielkiego Tygodnia. Ojciec Święty zaznaczył, że w tym czasie jesteśmy wezwani do wyciszenia i modlitwy, aby kontemplować tajemnicę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Na Placu św. Piotra zebrało się kilkanaście tysięcy wiernych. Benedykt XVI przejechał pomiędzy sektorami gorąco witany oklaskami. Po wygłoszeniu katechezy pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: „Drodzy Polacy, Siostry i Bracia! Serdecznie pozdrawiam was tu obecnych, waszych bliskich i wszystkich, którzy w tych Wielkich Dniach czuwają przy Chrystusie, rozważając misteria Wieczernika, Kalwarii, pustego Grobu. Niech zbawcze tajemnice będą dla was źródłem wiary i chrześcijańskiej nadziei. Życzę błogosławionych owoców Wielkiego Tygodnia i radości poranka Niedzieli Zmartwychwstania. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Wcześniej streszczenie papieskiej katechezy po polsku odczytał ks. prałat Paweł Ptasznik z watykańskiego Sekretariatu Stanu: „W dzisiejszej katechezie Ojciec Święty zatrzymał się nad liturgią Wielkiego Tygodnia. Są to centralne dni całego roku liturgicznego. W tym czasie jesteśmy wezwani do wyciszenia i modlitwy, aby kontemplować tajemnicę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Już jutro Msza św. Krzyżma wprowadzi nas w tajemnice Wielkiego Czwartku. Zostaną poświęcone oleje chorych, katechumenów i krzyżma. Kapłani odnowią przyrzeczenia, jakie składali przyjmując sakrament święceń. W tym roku, poświęconym kapłaństwu, ten akt ma szczególną wymowę. Po południu będziemy sprawowali Mszę św., wspominając moment ustanowienia Eucharystii. Na nowo, odwołując się do słów Jezusa wypowiedzianych podczas Ostatniej Wieczerzy, uświadomimy sobie, że On jest obecny pod postaciami chleba i wina rzeczywiście, z ciałem za nas wydanym i krwią przelaną w ofierze Nowego Przymierza. W Wielki Piątek wspominać będziemy mękę i śmierć Pana. Jezus ofiarował swoje życie w ofierze na odpuszczenie grzechów ludzkości. Pomiędzy tym dramatycznym wydarzeniem a Ostatnią Wieczerzą zachodzi ścisły związek. W Wieczerniku Jezus daje swoje Ciało i Krew, czyli swoją ziemską egzystencję, siebie samego, uprzedzając swoją śmierć i przemieniając ją w akt miłości. Wielką Sobotę charakteryzuje cisza. Jest to czas oczekiwania i nadziei. Wierzący są wtedy wezwani do modlitwy, refleksji i nawrócenia, aby odnowieni wewnętrznie mogli z radością uczestniczyć w liturgii paschalnej. W nocy tego dnia, podczas uroczystej Wigilii Paschalnej, cisza zostanie przerwana radosnym Alleluja, które ogłasza zmartwychwstanie Chrystusa. Na koniec Ojciec Święty życzył nam wszystkim i naszym najbliższym błogosławionych Świąt Wielkanocnych.”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama