Biskupi poprosili Papieża, by kanonizacja abp. Oskara Arnulfa Romero odbyła się w jego ojczyźnie.
Jeśli byłoby to niemożliwe zaprosili Franciszka, by zatrzymał się przy grobie tego przyszłego świętego w drodze powrotnej z Panamy po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży. Data i miejsce kanonizacji zostaną oficjalnie ogłoszone w Watykanie na konsystorzu 19 maja.
- Przygotowania do kanonizacji trwają w całym kraju. Przede wszystkim modlimy się, ale też przybliżamy postać i nauczanie bł. Romero” – mówi kard. Rosa José Gregorio Rosa Chávez, który był sekretarzem biskupa-męczennika. Wskazuje on, że wciąż bardzo aktualne jest jego nauczanie o Kościele ubogim i otwartym na ubogich, co wybrzmiewa równie mocno w pontyfikacie obecnego Papieża. „Dlatego chcielibyśmy, aby kanonizacja odbyła się w Salwadorze” – podkreśla kard. Rosa Chávez.
- Biskupi Salwadoru napisali do Papieża list z prośbą, by ta celebracja odbyła się w naszej ojczyźnie. Naszą prośbę motywowaliśmy tym, że wówczas biedni będę mogli być przy swoim świętym – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Rosa Chávez. – Jeśli jednak to nie byłoby możliwe zaproponowaliśmy Franciszkowi, by odwiedził kaplicę, w której jest pochowany bł. Romero w czasie swej podróży do Panamy. Pomysł ten spodobał się w Watykanie i rozmawiano o nim. Byłoby czymś pięknym, gdyby Papież zatrzymał się i pomodlił przy jego grobie. Liczymy na to. Ojciec Święty wie co ma robić.
Abp Oskar Arnulfo Romero uważany jest za jedną z ikon Kościoła katolickiego Ameryki Łacińskiej. Jako arcybiskup San Salvadoru angażował się na rzecz ludzi biednych i pozbawionych praw i właśnie za tę swoją postawę społeczną został zastrzelony 24 marca 1980 r. przy ołtarzu, gdy odprawiał Mszę. O zlecenie tej zbrodni są podejrzani wysokiej rangi wojskowi, jednakże jej okoliczności nie zostały dotychczas wyjaśnione. Jego beatyfikacja miała miejsce 23 maja 2015 r. w stolicy Salwadoru.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.