Do posłuszeństwa woli Bożej oraz rozwijania swego człowieczeństwa zachęcił Benedykt XVI księży diecezji rzymskiej. Zgodnie z tradycją na początku Wielkiego Postu Ojciec Święty spotkał się z duchowieństwem Wiecznego Miasta.
Mówiąc o posłuszeństwie Benedykt XVI zauważył, że nie jest to słowo, które cieszy się dziś popularnością. Często postrzega się je jako narzucanie nam woli przez innych, ale w rzeczywistości znacznie bardziej niż myślimy powiązane jest ono z naszą wolnością. „Wola Boża nie jest wyrazem tyranii, nie jest czymś zewnętrznym wobec naszego bytu. Przeciwnie – podporządkowując się woli Bożej wchodzimy w głąb samych siebie. Alienacja to porzucenie woli Bożej. Posłuszeństwo Bogu jest prawdziwą wolnością, ponieważ prowadzi do przebóstwienia naszego bytu”- stwierdził papież.
Ojciec Święty podkreślił też znaczenie dorastania do prawdziwego człowieczeństwa, które "nie wyraża się w zgodzie na zło, lecz w wielkoduszności, dążeniu do sprawiedliwości, roztropności, mądrości do bycia na obraz Boga, gdyż grzech to zawsze brak solidarności". W tym kontekście papież zachęcił duchownych Wiecznego Miasta do życia w pełni swym człowieczeństwem, kształtowania cnót, inteligencji i uczuć. „Wiemy, że człowiek zraniony jest grzechem, ale z pomocą Chrystusa wychodzi z tych ciemności swojej natury” – powiedział Benedykt XVI.
Papież zalecił duchownym swej diecezji do otwartości na niewierzących i nieochrzczonych. Przypomniał, że również pogaństwo przyczyniło się do wskazania drogi ku Chrystusowi. Nawiązując do listu do Hebrajczyków Ojciec Święty przywołał postać starotestamentowego króla Salemu (zapewne Jerozolimy) a zarazem kapłana Melichizedeka, który przyjął Abrahama – ojca religii trzech monoteistycznych, ofiarowując mu chleb i wino. „Melchizedek to jeden ze starożytnych świętych pogan” – powiedział Benedykt XVI zaznaczając, że istnieje także droga, która od pogaństwa prowadzi ku Chrystusowi.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.