Kościół trzeba budować, dbać o niego i oczyszczać go – mówił Papież na porannej Eucharystii w swej watykańskiej rezydencji.
Do refleksji nad Kościołem skłoniło go przypadające dziś święto rocznicy konsekracji Bazyliki Laterańskiej, będącej katedrą Rzymu. Przysługujący tej świątyni tytuł matki wszystkich kościołów nie jest powodem do pychy, lecz do służby i miłości – podkreślił Franciszek. Mówiąc o budowaniu Kościoła, przypomniał, że jego fundamentem jest Chrystus.
„On jest kamieniem węgielnym tego budynku. Bez Jezusa Chrystusa nie ma Kościoła. A dlaczego? Bo bez Niego nie ma fundamentu. A co się dzieje, kiedy buduje się kościół? Pomyślmy o świątyni materialnej bez fundamentów. Taki kościół się rozpada. Wszystko się rozpada. Jeśli w Kościele nie ma żywego Jezusa Chrystusa, to Kościół się rozpada” – powiedział Ojciec Święty.
My natomiast – mówił dalej Papież – jesteśmy żywymi kamieniami Kościoła. Każdy z nas jest inny i na tym polega bogactwo Kościoła. Każdy z nas buduje zgodnie z darem otrzymanym od Boga. Kościół nie jest jednorodny. Dbając o Kościół, trzeba być świadomym, że mieszka w nas Duch.
„Iluż jest dziś chrześcijan, którzy wiedzą, kim jest Jezus, wiedzą, kim jest Ojciec, bo modlą się Ojcze Nasz. Ale kiedy mówisz im o Duchu Świętym, to odpowiadają: «Ależ tak, to ten gołąbek». I na tym koniec. Jednak Duch Święty jest życiem Kościoła, jest twoim życiem, moim życiem... Jesteśmy świątynią Ducha Świętego i musimy strzec Ducha Świętego do tego stopnia, że św. Paweł mówi chrześcijanom, by nie zasmucali Ducha Świętego, czyli by swym zachowaniem nie naruszali harmonii, którą Duch Święty sprawia w nas i w Kościele. On jest harmonią i wprowadza harmonię w tym budynku” – mówił Papież.
Na zakończenie Franciszek wspomniał też o potrzebie oczyszczania Kościoła. Wynika to z faktu, że wszyscy jesteśmy grzesznikami. Dlatego też stale musimy oczyszczać siebie i nasze wspólnoty na różnych szczeblach, również wspólnotę Kościoła powszechnego. Jest to niezbędne, aby Kościół mógł wzrastać – dodał Papież.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.