Papież Franciszek spotkał się dziś między innymi z prezydentem Niemiec, biskupów kościołów wschodnich i nuncjusza w Polsce.
W Watykanie złożył wizytę prezydent Niemiec. Frank-Walter Steinmeier został przyjęty przez Ojca Świętego, a następnie spotkał się z watykańskim sekretarzem stanu i szefem papieskiej dyplomacji.
Jak informuje watykański komunikat, podczas serdecznych rozmów wyrażono zadowolenie z dobrych relacji oraz owocnej współpracy między Stolicą Apostolską i Niemcami, a także między Kościołem i instytucjami tego kraju. Z uznaniem odniesiono się do „pozytywnego dialogu międzyreligijnego i ekumenicznego, zwłaszcza między katolikami i protestantami z okazji 500-lecia reformacji luterańskiej”. Podjęto też kwestie leżące w sferze wspólnych zainteresowań, między innymi sytuację gospodarczą i religijną w Europie i na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska migracji i promowania
Prezydent Steinmeier przebywa w Wiecznym Mieście od wczoraj. Jako luteranin uczestniczył w niedzielnej liturgii swego wyznania w Christuskirche w Rzymie. Przy tej okazji stwierdził, że relacje między luteranami i katolikami mogą być wzorem dla europejskiego pojednania. Mówiąc o integracji europejskiej, były szef niemieckiej dyplomacji przyznał, że w procesie tym zlekceważono odczucia obywateli. Podkreślił on, że jest sprawą oczywistą, że emocje narodu wpływają na polityków. Widać to „od Wielkiej Brytanii po Katalonię, Polskę i Grecję”. Europejska integracja „może funkcjonować tylko wtedy, gdy obejmuje serca i dusze” – dodał niemiecki polityk.
Dziś natomiast po wizycie w Watykanie prezydent Niemiec odwiedził również rzymską Wspólnotę św. Idziego. Spotkał się tam z jej założycielem i włoskim politykiem Andreą Riccardim. Rozmawiano o integracji europejskiej, migracji i ubóstwie.
***
Ojciec Święty spotkał się ze zwierzchnikami katolickich Kościołów wschodnich. Spotkanie miało charakter zamknięty. W osobistej rozmowie Franciszek zapoznawał się z sytuacją tamtejszych wspólnot kościelnych oraz odpowiadał na pytania patriarchów i arcybiskupów.
Dzisiejsza audiencja wpisuje się w program rozpoczętej dziś sesji plenarnej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich w stulecie tej dykasterii. Z tej okazji w przyszły czwartek Franciszek złoży wizytę w Papieskim Instytucie Wschodnim „Orientale” oraz odprawi Eucharystię w pobliskiej Bazylice Matki Bożej Większej.
***
Na audiencjach prywatnych Papież przyjął dziś między innymi nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatora Pennacchio oraz kierownictwo Konferencji Katolikickich Biskupów Stanów Zjdnoczonych z kard. Danielem DiNardo na czele.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.