W drodze do Madrytu

Debata o sytuacji Kościoła w Hiszpanii, nauka flamenco i smakowanie potraw hiszpańskich to część przygotowań młodzieży i duszpasterzy na Światowe Dni Młodzieży w 2011 roku.

Tradycyjnie w ostatni weekend stycznia odbędzie się w Warszawie Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. - Tegoroczne Forum, które odbędzie się po raz siódmy, podejmuje strategię przygotowań do XXVI Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Odbędzie się ono w roku, w którym świętujemy 25-lecie ustanowienia Światowych Dni Młodzieży przez Jana Pawła II – wyjaśnia ks. Grzegorz Suchodolski z Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Hasłem spotkania będą słowa: „W drodze do Madrytu. 25 lat Światowych Dni Młodzieży”.

Forum rozpocznie się w piątek, 29 stycznia, od debaty: „25 lat ŚDM - czy warto obchodzić jubileusz?” Duszpasterze i młodzież ze wszystkich polskich diecezji, a także przedstawiciele ruchów, wspólnot i duszpasterstw zakonnych będą dyskutować o przyszłości i teraźniejszości tych spotkań.

W nawiązaniu do zbliżających się ŚDM w Madrycie, w programie Forum znalazły się m.in. wieczór hiszpański ze specjalnie na tę okazję przygotowaną kuchnią regionalną, pokazem i nauką flamenco. Będzie też można porozmawiać o pielgrzymowaniu szlakiem św. Jakuba. W sobotnim panelu dotyczącym Kościoła hiszpańskiego i sytuacji społecznej tego kraju wezmą udział Tomasz Terlikowski, Grzegorz Górny i Paweł Skibiński. - Przedstawimy także propozycję struktury przygotowań w diecezjalnych i lokalnych Centrach ŚDM, które prowadziliby duszpasterze wraz z młodzieżą. Na starcie drogi do Madrytu wspólnie z biskupem Henrykiem Tomasikiem będziemy modlić się podczas adoracji i Eucharystii o dobre posłanie młodzieży i księży do pomocy przy organizowaniu ŚDM w Madrycie – mówi ks. Suchodolski.

Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży jest szeroką platformą spotkania osób odpowiedzialnych za młodzież we wszystkich polskich diecezjach. Biorą w nim udział duszpasterze i delegaci młodzieży. Każdego roku podejmuje ono bieżące wyzwania duszpasterskie zgodne z kierunkiem pracy naznaczonej przez orędzia Ojca Świętego. W ubiegłym roku w nawiązaniu do hasła: "Młodzież - prorocy nowej ery" było to poszukiwanie współczesnych form nowej ewangelizacji. Owocem zeszłorocznego Forum jest powołana Akademia Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji, która w kilku miejscach Polski szkoli młodych liderów do pracy w Kościele.

Forum przygotowuje Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży. Odbędzie się ono w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym w Warszawie na Bielanach w dniach 29-31 stycznia br.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama