Papież na spotkanie międzyreligijne w Japonii.
„Modlić się i pracować razem na rzecz pokoju” to zadanie wszystkich religii, które są powołane do odbudowywania harmonii w licznych częściach świata rozdzieranych wojną i terroryzmem. Przypomniał o tym Papież w liście do uczestników międzyreligijnego spotkania modlitwy o pokój, rozpoczętego 3 sierpnia na górze Hiei koło Kioto w Japonii. Organizują je tam od 30 lat buddyści szkoły Tendai. Ojciec Święty skierował swe przesłanie na ręce ich naczelnego kapłana Koei Morikawy. Przekazał je i odczytał osobisty wysłannik Franciszka, kard. John Tong Hon. Biskup senior Hongkongu stoi na czele specjalnej delegacji Stolicy Apostolskiej, do której należą również: nuncjusz apostolski w Japonii oraz sekretarz i podsekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
„To doroczne spotkanie międzyreligijne na szczycie – pisze Papież – przyczynia się znacząco do budowania ducha dialogu i przyjaźni, który pozwala wyznawcom religii całego świata współpracować w otwieraniu nowych dróg pokoju w naszej rodzinie ludzkiej”. To właśnie modlitwa „inspiruje i wspiera nasze zaangażowanie na rzecz pokoju, gdyż pomaga pogłębić wzajemne poszanowanie, umacnia między nami więzy miłości i pobudza do podejmowania zdecydowanych wysiłków, aby promować sprawiedliwe relacje i braterską solidarność”. W dzisiejszym świecie „naznaczonym przemocą, terroryzmem i zagrożeniami dla Ziemi, naszego wspólnego domu”, podzielane przez nas świadectwo modlitwy i troski to „fundamentalne przesłanie do ludzi dobrej woli”. Jako wierzący – dodaje Franciszek – „jesteśmy przekonani, że trwały pokój jest naprawdę możliwy, ponieważ wiemy, iż nie ma niczego niemożliwego, jeśli zwrócimy się do Boga z modlitwą”.
Międzyreligijne spotkania modlitwy o pokój japońscy buddyści zaczęli organizować na górze Hiei, biorąc wzór z Jana Pawła II, który w 1986 r. zwołał w tym celu wyznawców różnych religii do Asyżu. Po raz pierwszy urządzili je już w następnym roku. Odbywają się one zawsze na początku sierpnia ze względu na rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Tragedia ta miała miejsce 6 sierpnia 1945 r.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.