Spotkanie Papieża z patriarchą Cyrylem w Hawanie przyczyniło się do nagłośnienia prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie. Wskazuje na to sam patriarcha w wywiadzie dla włoskiego dziennika La Stampa.
Przypomina on, że dziś w cywilizowanym świecie XXI w. dochodzi do prawdziwego ludobójstwa wyznawców Chrystusa przy całkowitej obojętności mediów i organizacji międzynarodowych. Spotkanie w Hawanie trochę to zmieniło, ale kroki podejmowane w obronie chrześcijan wciąż są zbyt powolne. Patriarcha Cyryl podkreślił, że podstawową bronią chrześcijan jest modlitwa. Zacytował przy tym słowa św. Serafina z Sarowa: „Zdobądź ducha pokoju, a wielu wokół ciebie zostanie ocalonych”.
Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia liczy ponadto, że owocem ubiegłorocznego spotkania w Hawanie będzie wzmożona wymiana doświadczeń, współpraca i debata nad chrześcijańskim świadectwem w aktualnym kontekście. Mówiąc o kwestiach ekumenicznych, Cyryl nawiązał nie wprost do trwających obecnie badań nad prymatem biskupa Rzymu w pierwszym tysiącleciu chrześcijaństwa. „Nie można iść naprzód z głową zwróconą wstecz – zastrzegł patriarcha. – Jakiekolwiek próby mechanicznego przenoszenia czegoś z minionych wieków do współczesności są skazane na niepowodzenie. To jednak nie oznacza, że możemy zapomnieć o tym, czego nas uczy historia i doświadczenia niepodzielonego Kościoła pierwszego tysiąclecia” – dodał zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.