Odpowiedzi do II etapu konkursu "Klasówka z Jana Pawła II"
1. „Odpowiedzią na odwagę wiary musi być odwaga rozumu” – woła w tej encyklice Jan Paweł II. Jakie niebezpieczeństwa – jego zdaniem – grożą wierze pozbawionej oparcia w rozumie? Dlaczego rozum potrzebuje wiary?
A. Ostatecznym celem rozumu jest sięganie absolutu – sięganie Boga, którego jest w stanie poznać, choć nie w pełni. Rozum pozbawiony wsparcia ze strony Objawienia z jednej strony ryzykuje, że straci świadomość swojej wielkości i zacznie się zadowalać tym, co ziemskie (możemy to obserwować dzisiaj), z drugiej – tworzy dzieła, które wykorzystuje przeciw człowiekowi.
B. Wiara dotyka uczuć i przeżyć, ale skupienie tylko na nich sprawia, że staje się doświadczeniem indywidualnym lub co najwyżej wspólnotowym. Nie może stać się drogą uniwersalną - dla wszystkich ludzi, a Dobra Nowina jest przeznaczona dla każdego człowieka.
Wiara bez rozumu może zostać sprowadzona do przekonań odległych od życia (mitów) lub zespołu rytualnych zachowań (przesądów), a celem jest wiara, która życie przemienia i przenika.
Fides et ratio 47-48
2. Wolna od uprzedzeń lektura Ksiąg mądrościowych wskazuje, że w tekstach tych zawarta jest nie tylko wiara Izraela, ale także dorobek cywilizacyjny nieistniejących już kultur – zauważa papież. Również chrześcijaństwo od początku wchodziło w dialog kulturowy. O wpływie jakich starożytnych i nowożytnych kultur oraz prądów filozoficznych wspomina w tej encyklice?
W zacytowanym fragmencie, jako te które przetrwały w Starym Testamencie, papież wymienia:
- Egipt
- Mezopotamię
- kultury starożytnego wschodu
Ponadto w tekście encykliki wspomniane są:
- epikurejczycy i stoicy (mowa Pawła na Areopagu; Dz 17-18)
- filozofia platońska i neoplatońska (Orygenes, Ojcowie Kapadoccy, Dionizy Aeropagita, św. Augustyn)
- myśl arabska i żydowska (św. Tomasz z Akwinu)
- filozofia arystotelesowska
Fides et Ratio 16, 36-43
3. Pisząc o relacjach wiary i rozumu Jan Paweł II wskazuje, jaką rolę do spełnienia ma Magisterium Kościoła. Co jest jego rolą, a czego nie należy od niego oczekiwać?
a. „Magisterium nie jest zobowiązane ani uprawnione do interwencji, które miałyby uzupełniać luki występujące w jakimś niedoskonałym wywodzie filozoficznym.” Innymi słowy: nie jest obowiązane wypowiadać się czy podejmować dyskusji na każdy temat.
b. Ma natomiast obowiązek interweniować, „gdy dyskusyjne tezy filozoficzne zagrażają właściwemu rozumieniu prawd objawionych oraz gdy szerzy się fałszywe i jednostronne teorie, które rozpowszechniają poważne błędy.” Jego zadaniem „jest przede wszystkim wskazywanie, jakie założenia i wnioski filozoficzne byłyby nie do pogodzenia z prawdą objawioną, a tym samym formułowanie wymogów, które należy stawiać filozofii z punktu widzenia wiary.
Fides et ratio 49-51
4. W tej encyklice Jan Paweł II wielokrotnie odwołuje się do wcześniejszego nauczania Kościoła. Dei Filius – konstytucja dogmatyczna Soboru Watykańskiego I – podsumowała XIX-wieczną debatę o relacjach wiary i rozumu. Jan Paweł II wymienia cztery skrajne nurty, które zostały wówczas skrytykowane. Jakie to były poglądy i na czym one polegają?
Fideizm - postawa wyrażająca nieufność wobec ludzkiego rozumu. Jedynym źródłem wiedzy w dziedzinie religii i etyki jest stała tradycja ludzkości, ostatecznie oparta na Bożym Objawieniu.
Tradycjonalizm - jedynym źródłem wiedzy miało być Objawienie. Rozum ludzki zdany na własne siły mógł tylko popaść w błędy i nie mógł dać absolutnie pewnego wykładu żadnych prawd chrześcijańskich. Jedynie Objawienie Boże i wiara mogły dać człowiekowi pewne poznanie naturalnych prawd religijnych.
Racjonalizm – rozum ludzki panuje nad dziedziną wiary, może przeniknąć i udowodnić tajemnice Objawienia. Kościół nie ma kompetencji, by wkraczać w zagadnienia filozofii i nauki.
Ontologizm - teoria, według której pojęcie bytu absolutnego, to jest Boga, wynika z widzenia istoty Bożej, jakiej Bóg nam udziela (myśl o bycie jest tożsama z samym bytem). Bóg zatem – według tej koncepcji - jest całkowicie poznawalny dla ludzkiego rozumu.
Fides et ratio 52, definicje na podstawie Breviarium fidei
5. Pisząc o problemach czasów współczesnych Jan Paweł II wymienia kryzys sensu. Jakie widzi jego przyczyny i jak na niego odpowiada?
Jan Paweł II mówi o kryzysie sensu – poszukiwanie sensu staje się nie tylko trudne lub nawet daremne, ale wręcz sugeruje się, że nie ma już sensu pytać o sens. Przyczynę tego zjawiska widzi przede wszystkim w wielości propozycji patrzenia na świat i teorii, które także na to pytanie próbują odpowiedzieć i z konieczności fragmentarycznej ludzkiej wiedzy. W konsekwencji pojawia się postawa, głosząca że prawdy poznać nie można, i tendencja do ograniczania się w swoim myśleniu do płaszczyzny czysto ludzkiej – do siebie samego, bez odniesienia do Boga.
„Filozofia, która nie stawiałaby pytania o sens istnienia, byłaby narażona na poważne niebezpieczeństwo, jakim jest sprowadzenie rozumu do funkcji czysto instrumentalnych oraz utrata wszelkiego autentycznego zamiłowania do poszukiwania prawdy.” – ostrzega Jan Paweł II.
Potrzebna jest - wskazuje papież - filozofia, która miałaby wymiar mądrościowy, będąca „autentyczną i prawdziwą wiedzą, to znaczy taką która interesuje się nie tylko szczegółowymi i relatywnymi aspektami rzeczywistości […], ale też prawdą całkowitą i ostateczną.” Człowiek jest zdolny dojść do poznania prawdy.
„Wszędzie tam, gdzie człowiek dostrzega wezwanie absolutu i transcendencji, otwiera się przed nim droga do metafizycznego wymiaru rzeczywistości: w prawdzie, w pięknie, w wartościach moralnych, w drugim człowieku, w samym bycie, w Bogu. Nie można zatrzymać się tylko na doświadczeniu”.
Fides et Ratio 81-82
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.