Do modlitw w intencji najbliższych ważnych wydarzeń kościelnych zachęcił wiernych Jan Paweł II w rozważaniach przed południową modlitwą "Anioł Pański" 9 września w Castel Gandolfo.
Wspomniał o czekających go w najbliższym czasie podróżach duszpasterskich: do Kazachstanu i Armenii. Papież mówił też o rozpoczynającym się w ostatnią niedzielę tego miesiąca Synodzie Biskupów, poświęconym posłudze biskupów w dzisiejszym Kościele i świecie.
"W sobotę, 22 września - mówił Papież - udam się w podróż apostolską, która zaprowadzi mnie do Kazachstanu i Armenii - dwóch republik byłego Związku Sowieckiego, które uzyskały niepodległość przed dziesięcioma laty. Kazachstan - jeden z największych krajów świata pod względem powierzchni - znajduje się na styku kontynentów europejskiego i azjatyckiego, a jego ludność składa się z ponad stu różnych grup etnicznych i kultur.
Armenia jest ojczyzną jednego z najstarszych narodów Bliskiego Wschodu, który przyjął oficjalnie chrześcijaństwo ponad siedemnaście wieków temu i jest spadkobiercą szczególnie bogatego dziedzictwa religijnego i kulturalnego. Życzę z całego serca, aby te moje wizyty przyczyniły się do nowej ewangelizacji i dialogu ekumenicznego.
Od 30 września do 27 października odbędzie się w Watykanie X Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które zajmie się posługą biskupią w dzisiejszym Kościele i świecie. Biskup sługą Ewangelii Jezusa Chrystusa dla nadziei świata - oto temat wybrany na to spotkanie o wielkim znaczeniu dla całego Kościoła, które ściągnie do Rzymu biskupów ze wszystkich kontynentów. Głównym punktem odniesienia podczas prac synodalnych będzie II Watykański Sobór Powszechny, który szeroko ukazał urząd duszpasterski w dekrecie Christus Dominus.
Nauczanie soborowe zostanie odczytane w świetle ostatnich dziesięcioleci, przede wszystkim zaś w perspektywie nowej ewangelizacji, jak to zresztą wynika z samego tematu Synodu. Ewangeliczne słowa: Duc in altum -wypłyń na głębię (Łk 5,6), które zaproponowałem jako motto na rozpoczęcie nowego tysiąclecia, dotyczą przede wszystkim biskupów - następców Apostołów i wzywają ich do ufnego zaangażowania się w ten nowy misyjny etap Kościoła".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.