Zadarska archidiecezja w przeddzień wizyty pasterskiej Ojca Świętego do Chorwacji
Komentując zapał wiernych i znaczenie wizyty Ojca Świętego w archidiecezji zadarskiej abp Ivan Prendja powiedział: „Papieska wizyta duszpasterska (...) ma na celu utwierdzenie braci w wierze. My, starożytny Kościół w Zadarze, będziemy obchodzić w przyszłym roku 1700 rocznicę męczeńskiej śmierci św. Anastazji, patronki katedry i całej archidiecezji. I tyle samo lat liczy sobie tutejszy Kościół. Ojciec Święty przybywa, żeby przypomnieć nam nasze chrześcijańskie korzenie, ale także skierować nasze wysiłki ku nowej ewangelizacji, która wyraża się m.in. w nowych ruchach kościelnych działających w naszej archidiecezji.
Warto wspomnieć, że opracowaliśmy trzyletni plan pracy duszpasterskiej, który realizowany jest w naszych kościelnych strukturach, głównie w dekanatach. Obecny rok poświęcony jest katechezie dorosłych, a następny - rodzinie. Właśnie pod hasłem rodziny odbywa się tegoroczna pielgrzymka papieska do Chorwacji. Wszystkie te sprawy znajdą swoje odbicie w przemówieniach Jana Pawła II.”
W tej intencji przez cały ostatni miesiąc modlono się w archidiecezji zadarskiej podczas nabożeństw majowych. Prawdopodobnie na spotkanie z Ojcem Świętym na Forum w Zadarze przybędzie od 80 do 100 tysięcy osób.
W szczególny sposób przygotowuje się do pielgrzymki Kościół. Jak twierdzi wikariusz generalny i przewodniczący komitetu organizacyjnego mons. Mustać, serca ludzkie są rzeczywiście otwarte na przybycie Drogiego Gościa, który odwiedzi centrum miasta liczące około 3000 lat. „Chcieliśmy też niejako „połączyć w czasie” tamtego dawnego papieża z tym” - mówi ks. Mustać. - „Czekać będziemy na niego z pieśnią, tak jak to uczyniliśmy kiedyś. Będzie śpiewać nie tylko chór, ale i cały naród. Do tradycji należy wieczorne śpiewanie na naszych wyspach adriatyckich. Drugi ważny powód - to 1700 rocznica męczeńskiej śmierci św. Anastazji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.