"Każdy kamień, każda skała śpiewać będzie: Bogu chwała!"

publikacja 10.06.2005 13:18

Zadarska archidiecezja w przeddzień wizyty pasterskiej Ojca Świętego do Chorwacji

Wedle źródeł historycznych Zadar jest jedynym chorwackim miastem, które przed Janem Pawłem odwiedził już w przeszłości inny papież. W dokumentach odnotowano wizytę Aleksandra III. W drodze do Wenecji, gdzie miał spotkać się z cesarzem Fryderykiem Barbarossą, papież zatrzymał się w Zadarze 13 marca 1177 roku.

I tutaj Chorwaci oczekiwali Ojca Świętego z radością, bili mu brawo, modlili się z nim i pozdrawiali go w swoim ojczystym języku, czyli - jak wówczas zapisano - w języku słowiańskim. W tym samym miejscu, na starożytnym zadarskim Forum przed kościołem św. Donata, cały Zadar ponownie oczekuje Ojca Świętego, obecnego papieża Jana Pawła II.

W związku z tym wydarzeniem na Forum panuje ożywiony ruch, urządzane jest podium, wyrównuje się chodniki, trwają wielkie porządki. Od wielu dni przygotowywane są drogi dojazdowe do Zadaru. Całe miasto wygląda jak jeden wielki plac budowy, na którym, niczym pszczoły w ulu, każdy ma swoje zajęcie. W przygotowania włączeni są wszyscy, cały Zadar, zarówno arcybiskupstwo, jak i lokalne władze.

O radości z przybycia Papieża świadczy pieśń ułożona na tę okazję przez miejscowych autorów - słowa napisał ks. Zdenko Dundović, a muzykę skomponował Tomislav Pehar. Tytuł pieśni U čast Svetome Ocu (W hołdzie Ojcu Świętemu):

„Zazvonit će sa zvonika svete Stošije/Krševana, svetog Šime, svete Marije/ I vidit ćeš, Sveti Oče, u kamenu uklesanu/ Povist dugu, povist časnu lipog grada na Jadranu./ Svaki kamen, svaka kala zapivat će fala Bogu/ Za poljubac zemlji svetoj, za korake tvojih nogu./ Kalelargon, Petre, prodji./ Do Donata svetog dodji./ Zadarska te riva moli./ Hrvatska te zemlja voli./ Mir i ljubav nek’ zavlada/ Usrid bilog Zadra grada./ Sveti Oče, blagoslovi/ Sakupljeni narod ovi!/ Stoljećima Zadar štuje časni križ i viru svitu./ Dalmacije ures divni ponosi se po svem svitu./ Uvik virni Kristu Kralju, bojali se ničeg nismo,/ U duši nam zavit sveti, u rukama Sveto pismo./ Nevere su i oluje udarale ladju bilu./ Idrili smo puni duha čvrste ruke na kormilu.”

Komentując zapał wiernych i znaczenie wizyty Ojca Świętego w archidiecezji zadarskiej abp Ivan Prendja powiedział: „Papieska wizyta duszpasterska (...) ma na celu utwierdzenie braci w wierze. My, starożytny Kościół w Zadarze, będziemy obchodzić w przyszłym roku 1700 rocznicę męczeńskiej śmierci św. Anastazji, patronki katedry i całej archidiecezji. I tyle samo lat liczy sobie tutejszy Kościół. Ojciec Święty przybywa, żeby przypomnieć nam nasze chrześcijańskie korzenie, ale także skierować nasze wysiłki ku nowej ewangelizacji, która wyraża się m.in. w nowych ruchach kościelnych działających w naszej archidiecezji.

Warto wspomnieć, że opracowaliśmy trzyletni plan pracy duszpasterskiej, który realizowany jest w naszych kościelnych strukturach, głównie w dekanatach. Obecny rok poświęcony jest katechezie dorosłych, a następny - rodzinie. Właśnie pod hasłem rodziny odbywa się tegoroczna pielgrzymka papieska do Chorwacji. Wszystkie te sprawy znajdą swoje odbicie w przemówieniach Jana Pawła II.”

W tej intencji przez cały ostatni miesiąc modlono się w archidiecezji zadarskiej podczas nabożeństw majowych. Prawdopodobnie na spotkanie z Ojcem Świętym na Forum w Zadarze przybędzie od 80 do 100 tysięcy osób.

W szczególny sposób przygotowuje się do pielgrzymki Kościół. Jak twierdzi wikariusz generalny i przewodniczący komitetu organizacyjnego mons. Mustać, serca ludzkie są rzeczywiście otwarte na przybycie Drogiego Gościa, który odwiedzi centrum miasta liczące około 3000 lat. „Chcieliśmy też niejako „połączyć w czasie” tamtego dawnego papieża z tym” - mówi ks. Mustać. - „Czekać będziemy na niego z pieśnią, tak jak to uczyniliśmy kiedyś. Będzie śpiewać nie tylko chór, ale i cały naród. Do tradycji należy wieczorne śpiewanie na naszych wyspach adriatyckich. Drugi ważny powód - to 1700 rocznica męczeńskiej śmierci św. Anastazji.

W ostatnim dziesięcioleciu kładliśmy wielki nacisk na katechezę dorosłych. Wykształciliśmy wielu nauczycieli religii i katechetów, w tym także parafialnych. W ostatnich trzynastu latach narodziło się trzynaście różnego rodzaju ruchów katolickich, powstały katolickie stowarzyszenia lekarzy, pielęgniarek itp. Działa u nas Legion Maryi. Mamy ponad czterdzieści pięć wspólnot neokatechumenalnych.

Chcemy to wszystko pokazać w czasie naszego spotkania. Ojcze Święty, wszystko, co głosisz na temat roli świeckich w Kościele, mamy u siebie. W każdej naszej parafii działają rady parafialne, duszpasterskie i ekonomiczne. To są owoce nowej ewangelizacji. Około 7 i pół tysiąca ludzi, którzy znajdą się w Twojej bezpośredniej bliskości, to nasi najbliżsi współpracownicy. ”

Mons. Mustać wraz z młodymi archidiecezji zadarskiej uczestniczył dotychczas we wszystkich światowych spotkaniach Ojca Świętego z młodzieżą. „Historia potoczyła się w ten sposób, że w 1918 roku archidiecezja zadarska utraciła zwierzchnika, czyli pozostała bez metropolii. Zadar jest główny ośrodkiem głagolickim narodu chorwackiego. Dzięki wybudowaniu autostrady, pojawieniu się uniwersytetu geopolityczni i gospodarczy stratedzy widzą przed Zadarem wielkie perspektywy. W tym ważnym momencie przybywa Papież jako ukoronowanie naszego rozwoju. To jest wydarzenie na miarę Milenium.”

Spotkanie z Papieżem w Zadarze zawierać będzie w sobie rys maryjny - łączy się ono bowiem ze świętem Matki Bożej Matki Kościoła i liturgiczną modlitwą Godziny Szóstej. Hymn Zdravo zvijezdo mora (Witaj Gwiazo Morza) zaśpiewają dwa chóry na starą głagolicką melodię. W tym czasie na scenę wniesiony zostanie obraz Gospe od Zdravlja - Gospe Zadarske (Pani, Uzdrowienia Chorych - Pani Zadarskiej), który nieść będzie w procesji sześć dziewcząt w tradycyjnych strojach ludowych z pobliskich wysp i miejscowości należących do archidiecezji.