Zadarska archidiecezja w przeddzień wizyty pasterskiej Ojca Świętego do Chorwacji
W ostatnim dziesięcioleciu kładliśmy wielki nacisk na katechezę dorosłych. Wykształciliśmy wielu nauczycieli religii i katechetów, w tym także parafialnych. W ostatnich trzynastu latach narodziło się trzynaście różnego rodzaju ruchów katolickich, powstały katolickie stowarzyszenia lekarzy, pielęgniarek itp. Działa u nas Legion Maryi. Mamy ponad czterdzieści pięć wspólnot neokatechumenalnych.
Chcemy to wszystko pokazać w czasie naszego spotkania. Ojcze Święty, wszystko, co głosisz na temat roli świeckich w Kościele, mamy u siebie. W każdej naszej parafii działają rady parafialne, duszpasterskie i ekonomiczne. To są owoce nowej ewangelizacji. Około 7 i pół tysiąca ludzi, którzy znajdą się w Twojej bezpośredniej bliskości, to nasi najbliżsi współpracownicy. ”
Mons. Mustać wraz z młodymi archidiecezji zadarskiej uczestniczył dotychczas we wszystkich światowych spotkaniach Ojca Świętego z młodzieżą. „Historia potoczyła się w ten sposób, że w 1918 roku archidiecezja zadarska utraciła zwierzchnika, czyli pozostała bez metropolii. Zadar jest główny ośrodkiem głagolickim narodu chorwackiego. Dzięki wybudowaniu autostrady, pojawieniu się uniwersytetu geopolityczni i gospodarczy stratedzy widzą przed Zadarem wielkie perspektywy. W tym ważnym momencie przybywa Papież jako ukoronowanie naszego rozwoju. To jest wydarzenie na miarę Milenium.”
Spotkanie z Papieżem w Zadarze zawierać będzie w sobie rys maryjny - łączy się ono bowiem ze świętem Matki Bożej Matki Kościoła i liturgiczną modlitwą Godziny Szóstej. Hymn Zdravo zvijezdo mora (Witaj Gwiazo Morza) zaśpiewają dwa chóry na starą głagolicką melodię. W tym czasie na scenę wniesiony zostanie obraz Gospe od Zdravlja - Gospe Zadarske (Pani, Uzdrowienia Chorych - Pani Zadarskiej), który nieść będzie w procesji sześć dziewcząt w tradycyjnych strojach ludowych z pobliskich wysp i miejscowości należących do archidiecezji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.