Przypomnienie zakończonej dwa dni temu podróży do Ziemi Świętej było głównym tematem rozważań Benedykta XVI przed modlitwą Regina Caeli.
Dzieje zbawienia rozpoczynają się od wyboru człowieka – Abrama i ludu – Izraela, ale ich intencją jest powszechność, zbawienie wszystkich narodów. Dzieje zbawienia zawsze są naznaczone tym splotem partykularyzmu i powszechności. Więź tę widzimy doskonale w pierwszym dzisiejszym czytaniu: św. Piotr, widząc w domu Korneliusza wiarę pogan i ich pragnienie Boga, powiada: „Przekonuję się, że Bóg naprawdę nie ma względu na osoby. Ale w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie” (Dz 10, 34-35). Bojaźń Boga i praktyka sprawiedliwości, nauczenie się tego i otwarcie w ten sposób świata na Królestwo Boże: oto najgłębszy cel wszelkiego dialogu międzyreligijnego.
Nie mogę zakończyć tej modlitwy maryjnej, nie zwracając się myślami ku Sri Lance, aby zapewnić o mej miłości i duchowej bliskości z ludnością cywilną, która znalazła się w rejonie walk, na północy kraju. Chodzi o tysiące dzieci, kobiet, starców, których wojna pozbawiła lat życia i nadziei. W związku z tym pragnę raz jeszcze zaapelować gorąco do walczących stron, aby ułatwili ewakuację tych osób, dlatego przyłączam się do głosu Rady Bezpieczeństwa ONZ, która kilka dni temu zażądała zapewnienia ich nietykalności i bezpieczeństwa. Proszę też instytucje humanitarne, w tym także katolickie, by nie zaniedbały niczego, aby wyjść naprzeciw pilnym potrzebom żywnościowym i lekarskim uchodźców. Zawierzam ten drogi kraj macierzyńskiej opiece Najświętszej Dziewicy z Madhu, kochanej i czczonej przez wszystkich mieszkańców Sri Lanki i modlę się do Pana, aby przyspieszył dzień pojednania i pokoju.
Do Polaków papież powiedział:
„Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków! Bardzo dziękuję wam za modlitewne wsparcie mojej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Za wstawiennictwem Maryi prośmy Chrystusa, by ziemia, w której Bóg objawił ludziom swoje zbawienie, a naznaczona licznymi konfliktami, cieszyła się prawdziwym pokojem i była dla wszystkich narodów czytelnym znakiem Bożej miłości. Życzę wszystkim dobrej niedzieli!”
kg, ml (KAI Rzym), rl / ju
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.