„Błagam wszystkich odpowiedzialnych, aby wykorzystali wszelkie możliwe drogi prowadzące do znalezienia sprawiedliwego rozwiązania i aby narody izraelski i palestyński mogły żyć w pokoju w swej ojczyźnie w bezpiecznych i uznanych granicach." Publikujemy za KAI przemówienie Benedykta XVI na lotnisku międzynarodowym im. Ben Guriona. Tel Awiw, 11 maja 2009 r.
Chociaż sama nazwa Jerozolimy oznacza „miasto pokoju”, aż nazbyt oczywiste jest, że przez całe dziesięciolecia pokój tragicznie unika mieszkańców tej świętej ziemi. Oczy świata zwrócone są na ludzi tego regionu, gdy walczą oni o osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktów, które spowodowały już tak wiele cierpień. Nadzieje niezliczonych mężczyzn, kobiet i dzieci na pewniejszą i stabilniejszą przyszłość zależą od wyniku rokowań pokojowych między Izraelczykami a Palestyńczykami. W jedności z ludźmi dobrej woli na całym świecie błagam wszystkich, którzy są za to odpowiedzialni, aby wykorzystali wszelkie możliwe drogi prowadzące do znalezienia sprawiedliwego rozwiązania utrzymujących się trudności, aby oba narody mogły żyć w pokoju w swej ojczyźnie w bezpiecznych i uznanych przez społeczność międzynarodową granicach. W związku z tym mam nadzieję i modlę się, aby wkrótce mógł powstać klimat większego zaufania, który pozwoli obu stronom poczynić rzeczywisty postęp na drodze do pokoju i stabilności.
Obecnym tu biskupom i wiernym katolickim przekazuję szczególne słowa pozdrowienia. Na tę ziemię, gdzie Piotr otrzymał władzę pasienia owczarni Pańskiej, przybywam jako następca Piotra, aby służyć wam. Szczególną radością będzie dla mnie zjednoczenie się z wami na uroczystości kończącej Rok Rodziny, która ma się odbyć w Nazarecie, domu Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Jak napisałem w swym orędziu na ubiegłoroczny Światowy Dzień Pokoju, „rodzina jest pierwszą i niezastąpioną wychowawczynią do życia w pokoju” (n. 3), dlatego też ma do odegrania żywotną rolę w uzdrawianiu podziałów w społeczeństwie ludzkim na każdym szczeblu. Wspólnotom chrześcijańskim w Ziemi Świętej mówię: swoim wiernym świadectwem o Tym, który głosił przebaczenie i pojednanie, swoją postawą w obronie świętości każdego życia ludzkiego możecie wnieść szczególny wkład do położenia kresu wrogości, która od tak dawna nęka tę ziemię. Modlę się, aby wasza ciągła obecność w Izraelu i na Terytoriach Palestyńskich przyniosła wiele owoców w dziedzinie wspierania pokoju i wzajemnego szacunku wśród wszystkich ludów, żyjących na ziemiach biblijnych.
Panie Prezydencie, Panie i Panowie, jeszcze raz dziękuję za wasze powitanie oraz zapewniam was o swych uczuciach dobrej woli. Niech Bóg da siłę swemu ludowi! Niech Bóg błogosławi swój lud pokojem!
kg (KAI) / Tel Awiw
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.