Ponad 30 tys. osób wzięło udział we Mszy św., której Benedykt XVI przewodniczył na stadionie międzynarodowym w Ammanie. Wierni żywiołowo powitali Ojca Świętego, który długo szedł wzdłuż rzędów i błogosławił zebranych.
Po homilii przy ołtarzu zgromadziły się w białych strojach i z zapalonymi świecami w dłoniach dzieci, które podczas Eucharystii przyjęły z rąk papież pierwszą Komunię św. Wśród nich były też dzieci irackich uchodźców. Abp Twal poinformował papieża, z jakich obrządków pochodzą kandydaci do przyjęcia sakramentu. Przed udzieleniem go odśpiewano po arabsku pieśń „Baranku Boży”. W tym samym języku śpiewało też dwóch tradycyjnych kantorów podczas udzielania komunii.
W modlitwie wiernych, odczytanej po arabsku i angielsku, modlono się za Ojca Świętego, króla Abdullaha II i rządzących Jordanią, za rodziny i cierpiących. „Módlmy się szczególnie o pokój w Ziemi Świętej: Palestynie, Iraku i Libanie. Prośmy Boga, by wylał pokój na wszystkie serca, by sprawiedliwość zapanowała między ludami Bliskiego Wschodu, tak bardzo pragnącymi pokoju” – brzmiała jedna z intencji.
Następnie w procesji z darami w tradycyjnych strojach podeszli do Ojca Świętego przedstawiciele różnych narodów i plemion Ziemi Świętej. Są to potomkowie pierwszych wspólnot chrześcijańskich na tych terenach.
Po liturgii papież odmówił z wiernymi modlitwę „Regina Caeli”, którą tradycyjnie poprzedził krótkim rozważaniem. Ukazał w nim Matkę Boską jako ucieleśnienie kobiecych cnót. Zwrócił się też do Niej o odwagę dla młodych ludzi stających przed wyborem swojego życiowego powołania.
Na zakończenie Ojciec Święty udzielił specjalnego błogosławieństwa apostolskiego. Stadion odpowiedział gromkimi brawami i skandowaniem okrzyków „Benedetto, Benvenuto in Giordania” i „Viva il Papa!”. Następnie delegacje z różnych kościołów w Jordanii przyniosły papieżowi do pobłogosławienia kielichy, ikony i inne przedmioty kultu.
Benedykt XVI opuszczał miejsce Eucharystii w atmosferze wielkiego święta. Idąc powoli wzdłuż tłumu wiernych błogosławił im i ściskał ich dłonie. Następnie wsiadł do papamobilu i okrążył stadion.
Ok. godz. 12.20 papież udał się z patriarchami i biskupami na obiad do siedziby wikariatu łacińskiego. Po południu o godz. 17.30 Ojciec Święty pojedzie do Betanii za Jordanem, położonej 50 km od Ammanu. Zwiedzi tam wykopaliska, zwane Miejscem Chrztu (Jezusa w Jordanie przez Jana Chrzciciela), a następnie pobłogosławi kamienie węgielne pod budowę dwóch kościołów, które mają tam być wzniesione: obrządku melchickiego i obrządku łacińskiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.