W nocy, w nieustannie padającym ulewnym deszczu, trwały ostatnie przygotowania: w katedrze św. Szczepana i kościele przy placu „Am Hof", gdzie dzisiaj odbędzie się uroczystość przywitania Benedykta XVI w Wiedniu oraz inauguracja jego pielgrzymki.
Kościół stojący przy „Am Hof” jest użytkowany przez liczną w Wiedniu wspólnotę chorwacką, dlatego wczoraj otrzymał nowy ołtarz, które zakupili Chorwaci, a poświęcił kard. Bozanić, metropolita Zagrzebia. Dla papieżą przygotowano lożę na balkonie świątyni, skąd będzie przemawiał do zgromadzonej poniżej młodzieży przy figurze Maryi stojącej w centrum placu „Am Hof”.
Katedra św. Szczepana obecnie została wyłączona z użytkowania. Wczoraj wieczorem można było tylko wejść do przedsionka, skąd roztaczał się widok na wspaniale podświetloną nawę główną. Trwała właśnie próba filharmoników i katedra wypełniona była muzyką, która w pełnym wymiarze zabrzmi tutaj dopiero w niedzielę, gdy Ojciec Święty będzie tu przewodniczył Mszy św.
Zwracała uwagę grupa osób w katedrze, która mimo późnej pory stała przed konfesjonałem, a właściwie rozmównicą, czekając na spowiedź. Sporo osób wpisywało także swoje intencje, które zostają objęte modlitwą w czasie najbliższej Mszy św. Skrzyneczka do której wrzucało się wypełnione kartki była tak pełna, że gdy próbowałem dołożyć tam swoją, trzeba było mocno ją wcisnąć, aby weszła do środka. To wszystko są oznaki życia duchowego i świadczą, że pod pozorną obojętnością miasta, kryje się jednak prawdziwe oczekiwanie na przeżycie duchowe.
Świadczyła o tym także spora grupa młodzieży, która przyjechała spoza Wiednia na dzisiejsze spotkanie. Dla nich będzie to ważne wydarzenie i wielkie przeżycie duchowe do którego przygotowywali się w swoich grupach i parafiach. Niestety rano pogoda się nie zmieniła. W wielu miejscach Austrii ogłoszono już stan alarmowy, gdyż wezbrane rzeki grożą powodzią. Także w okolicach Mariazell sytuacja jest trudna. Prawdopodobnie wiele grup pieszych będzie musiało zmienić plany i skorzystać z komunikacji, aby jakoś dostać się do sanktuarium, gdzie na zapleczu bazyliki przygotowano miejsce na jutrzejszą Liturgię papieską.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.