Benedykta XVI, który 7 września przyjedzie z pielgrzymką do Austrii, od dawna łączą bliskie związki z tym krajem - powiedział KAI rzecznik arcybiskupa Wiednia kard. Schönborna, prof. Erich Leitenberger.
Przypomniał, że nie licząc wczesnej młodości, Joseph Ratzinger był w Austrii częstym gościem zarówno prywatnym, jak i oficjalnym jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Obecny papież przez 30 lat spędzał urlopy na górskich wędrówkach w Bad Hofgastein. Jego kwaterą w tym czasie był skromny pokój przy miejscowej parafii.
Ojciec Święty zna się dobrze z wieloma biskupami austriackimi, przede wszystkim z kard. Christophem Schönbornem, który był nie tylko uczniem ks. prof. Ratzingera w Ratyzbonie, ale także sekretarzem zespołu redagującego Katechizm Kościoła Katolickiego.
Gdy ówczesny biskup Gurku Egon Kapellari zorganizował w latach osiemdziesiątych "rozmowy w St. Georg", w 1985 r. gościł jako referenta jednego z najwybitniejszych teologów - kard. Josepha Ratzingera, który przedstawił sytuację Kościoła na świecie. Nawiązany wówczas kontakt obu hierarchów przetrwał do dziś, a przyczyniło się do tego m.in. ich wielkie zamiłowanie do sztuki. W 15 lat po tamtej wizycie kard. Ratzinger, który znów spędzał wakacje w dolinie Gastein, odwiedził bp. Kapellariego przebywającego tam na rekonwalescencji po ciężkiej operacji. Przy okazji ówczesny prefekt głównej kongregacji watykańskiej zwiedził też wystawę starej i nowej sztuki sakralnej na zamku Strassburg w dolinie Gurku.
Ze sztuką łączył się też kolejny pobyt niemieckiego kardynała kurialnego w Austrii. W 1991 r. odwiedził on podwiedeńskie Baden z okazji 200. rocznicy prawykonania "Ave verum" Wolfganga A. Mozarta w tamtejszym kościele parafialnym. W sierpniu 2002 r. i potem jeszcze kilkakrotnie, wraz z bratem Georgiem spędził kilka dni w Wiedniu.
W 1992 r. władze Austrii przyznały kard. Ratzingerowi swe najwyższe odznaczenie - "Wielką Złotą Odznakę Honorową ze wstęgą za zasługi dla Republiki Austrii", wyrażając w ten sposób najwyższe uznanie wybitnemu teologowi.
W marcu 2004 r. prefekt Kongregacji Nauki Wiary jako osobisty wysłannik Jana Pawła II przewodniczył uroczystościom pogrzebowym arcybiskupa-seniora Wiednia kard. Franza Königa. W kazaniu podczas uroczystego "Requiem" podkreślił "wielką historyczną misję Wiednia jako miejsca spotkania Wschodu i Zachodu", której uosobieniem był zmarły w wieku prawie 99 lat kardynał. Legat papieski przypomniał, że stolica Austrii była widownią skutecznych dążeń do tego, "aby Kościoły tradycji wschodniej i zachodniej ponownie zbliżyły się do siebie z bogactwem swojej tradycji i ponad wszelkimi podziałami".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.