Pod znakiem nadziei stał przedostatni dzień pobytu Benedykta XVI w Brazylii. Papież nie mówił tym razem o zagrożeniach ani o niepokojących zjawiskach. Mówił o nadziei i szansach na przyszłość.
Sobotnie spotkanie Ojca Świętego z młodymi ludźmi uwalniającymi się z uzależnienia od narkotyków i alkoholu w Farmie Nadziei w Guaratingueta było najbardziej wzruszającym, jak dotąd, wydarzeniem tej pielgrzymki. Papież na zakończenie spotkania spontanicznie podszedł do zgromadzonych i ich uściskał.
Łzy i radość
Fazenda da Esperanca (Farma Nadziei) to wspólnota założona w 1979 roku przez bawarskiego franciszkanina, o. Hansa Stapela. Osoby uzależnione od nałogów odzyskują w niej zdrowie, równowagę psychiczną i sens życia. Pod opieką duchownych, w oparciu o modlitwę, pracę i doświadczenie wspólnoty odnajdują miłość, bezpieczeństwo i poczucie własnej godności. Zarabiają na utrzymanie farmy wytwarzając i sprzedając najrozmaitsze produkty.
Początkowo było to lokalne przedsięwzięcie, z czasem jednak bardzo się rozrosło. Z roku na rok powstawały kolejne filie. Dziś na świecie istnieją aż 43 fazendy w 9 krajach na 5 kontynentach. Uzyskuje w nich pomoc kilka tysięcy osób. Najwięcej, bo aż 300 przebywa w najstarszej z farm – w Guaratingueta, małej miejscowości w stanie Sao Paulo. Ojca Świętego w Fazenda da Esperanca powitały świadectwa czterech osób, którym wspólnota uratowała życie, a dziś są w niej wolontariuszami.
Świadectwa były bardzo wzruszające, niektórym mówiącym załamywał się głos i nie mogli ukryć łez. Bardzo wzruszony był też Benedykt XVI, który wszystkich mocno przyciskał do serca. W swoim wystąpieniu papież podkreślał znaczenie takich przedsięwzięć jak Fazenda da Esperanca – przykład wzorowego zaangażowania się Kościoła w pomoc najbiedniejszym i odrzuconym.
Nieście Dobrą Nowinę
– Bądźcie misjonarzami niosącymi Dobrą Nowinę Ewangelii – zachęcał w sobotni wieczór papież duchowieństwo, seminarzystów, diakonów i osoby konsekrowane podczas modlitwy różańcowej w sanktuarium w Aparecida. Ojciec Święty wielokrotnie w swym wystąpieniu podkreślał, że Ameryka Łacińska to kontynent, który wciąż bardzo potrzebuje misji i ewangelizacji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.