Benedykt XVI na Campo de Marte w Sao Paulo ogłosi świętym bł. Antoniego od św. Anny Galvao (Frei Galvao). Będzie on pierwszym świętym urodzonym w Brazylii.
W rok później siostra Helena zmarła, a Frei Galvao stał się jedynym opiekunem placówki. Podjął tą pracę z całkowitym oddaniem i mimo przeciwności losu starał się, aby azyl był ciągle otwarty dla najbardziej potrzebujących. Widząc zwiększającą się stale liczbę chętnych, rozpoczął budowę nowego domu, który powstawał w ciągu 14 lat (1774 - 1788).
W ciągu kolejnych 14 lat wybudował kościół, uroczyście poświęcony 15 sierpnia 1802 roku. Frei Galvao był jego architektem, nadzorcą budowy, a nawet murarzem. Obecnie kościół, znany jako Mosteiro da Luz, został przez UNESCO wpisany na listę Kulturowego Dziedzictwa Ludzkości. W 1811 r. na prośbę biskupa Sao Paulo Frei Galvao ufundował nowy azyl Santa Clara w Sorocaba w stanie Sao Paulo, gdzie przebywał 11 miesięcy ucząc zasad funkcjonowania azylu.
Do Frei Galvao przychodzili także chorzy, prosząc o modlitwę w intencji uzdrowienia. Podczas jednej z takich okazji, oświecony przez Boga, napisał na skrawku papieru łacińskie zdanie z modlitwy do Matki Bożej: "Po porodzie, Dziewico!, pozostałaś nietknięta: Matko Boża wstawiaj się za nami!". Zrulował papier w formę pigułki i dał umierającemu młodzieńcowi. Silne bóle natychmiast ustąpiły i młodzieniec odzyskał siły. Wkrótce potem przyszedł mąż proszący o modlitwę i "lek" dla żony, która miała problemy z urodzeniem dziecka. Dzięki podobnej "pigułce" Frei Galvao niebawem narodziło się zdrowe dziecko. Od tego momentu Frei Galvao nauczył braci jak robić pigułki i rozdawać je wiernym, co dzieje się do dnia dzisiejszego. W Mosteiro da Luz znajduje się wiele świadectw łask otrzymanych za pośrednictwem Frei Galvao. Około 60-70 proc. to świadectwa uzdrowienia z raka, chorób nerek, kłopotów z przewlekłą ciążą oraz świadectw poczęcia małżeństw, które nie mogły mieć dzieci.
Frei Galvao zmarł 23 grudnia 1822 roku i został pochowany w Mosterium da Luz, kościele, który sam wybudował. Jego grób zawsze był miejscem licznych pielgrzymek. 8 kwietnia 1997 roku na Placu Św. Piotra Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym, Frei Galvao stał się w ten sposób pierwszym błogosławionym Brazylijczykiem. 16 grudnia 2006 roku zostały uznane 2 cuda dokonane za wstawiennictwem franciszkańskiego zakonnika.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.