Wdzięczność Benedyktowi XVI za jego podróż do Ziemi Świętej wyraził przewodniczący Światowego Kongresu Żydowskiego. Ronald S. Lauder spotkał się 20 maja z watykańskim sekretarzem stanu.
Kard. Tarcisio Bertone zapewnił go, że w Archiwum Watykańskim postępują prace, mające na celu udostępnienie uczonym materiałów z lat 1939-1945. Czytamy o tym w komunikacie wydanym po spotkaniu przez tę żydowską organizację, mającą siedzibę w Nowym Jorku. Kardynał zachęcił też Światowy Kongres Żydowski do udziału w badaniach nad materiałami archiwalnymi z działalności Eugenio Pacellego, czyli przyszłego Piusa XII, z czasu przed jego wstąpieniem na Stolicę Piotrową. Przypomniał, że są już one dostępne badaczom. Lauder ze swej strony stwierdził, że choć niedawna papieska podróż była niełatwa, jej rezultaty są pozytywne. Stanowi ona kamień milowy w umacnianiu wzajemnego zrozumienia między chrześcijanami a żydami – dodał przewodniczący Światowego Kongresu Żydowskiego.
List do Papieża z wyrazami wdzięczności za jego pielgrzymkę do Ziemi Świętej przesłał w tych dniach prezes mającej również siedzibę w Nowym Jorku fundacji „Pave the Way”. Jej celem, zgodnie z nazwą, jest „torowanie drogi” dialogowi międzyreligijnemu. Gary Krupp zwraca uwagę, że przybycie do regionu tak podzielonego politycznie, religijnie i kulturowo z orędziem Bożego pokoju wymagało ogromnej odwagi i mocy. Amerykański żyd, który jest założycielem i prezesem wspomnianej fundacji, podkreśla w liście do Benedykta XVI, że są osoby, które doceniają tę jego postawę. Wzbijają się one ponad krytyki i wrogość pewnych komentatorów papieskiej podróży – pisze Gary Krupp.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.