Audiencja ogólna: Podsumowanie papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej

"Pozdrawiam pielgrzymów z Polski. Cieszę się, że razem z wami mogę dziękować Bogu za nawiedzenie Ziemi Świętej. Miejsca, które pamiętają życie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, pozwalają głębiej wnikać w tajemnice naszego odkupienia. Prośmy Boga, aby ta podróż przyczyniła się do zaprowadzenia trwałego pokoju w tym regionie. Niech wam Bóg błogosławi!".

Podsumowaniu swej ostatniej wizyty zagranicznej Benedykt XVI poświęcił katechezę podczas audiencji ogólnej. Papież wskazał, że była to przede wszystkim pielgrzymka do źródeł wiary, a zarazem wizyta pasterska w Kościele, który żyje na tamtych terenach i jest znakiem, że chrześcijaństwo jest obecne tam, gdzie miało swe korzenie.

Pierwszy etap obejmował Jordanię, z górą Nebo, z której Mojżesz widział przed śmiercią Ziemię Świętą, oraz Betanię. W Jordanii żyje najliczniejsza wspólnota chrześcijańska w Ziemi Świętej i cieszy się szacunkiem społeczeństwa szczególnie ze względu na dzieła miłosierdzia, jakie prowadzi.

Z kolei Papież spotkał się zarówno z przedstawicielami władz cywilnych izraelskich i palestyńskich, jak też z przywódcami religijnymi muzułmanów i żydów. Usiłował przekonywać wszystkich, że pojednanie i pokój, mimo trudności, są możliwe. Aby dać temu wyraz, Ojciec Święty stanął w modlitewnym milczeniu przed Murem Płaczu i pod Kopułą na Skale, najświętszymi miejscami judaizmu i islamu.

W ramach wizyty pasterskiej Benedykt XVI nawiedził Betlejem, Nazaret i Jerozolimę. Chrześcijanie gromadzili się na liturgii razem z Papieżem. Papież, odwołując się do Ewangelii, głosił prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa, o pokoju, który jest darem Ducha Świętego, o znaczeniu rodziny w życiu społecznym i o odwadze koniecznej do dawania chrześcijańskiego świadectwa.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama