Na pokładzie samolotu Ojciec Święty spotkał się z dziennikarzami, którzy towarzyszyli mu w podróży i w ich obecności dokonał krótkiego podsumowania minionych dni.
Benedykt XVI podzielił się trzema wnioskami, jakie wyciągnął ze swej pielgrzymki:
„Po pierwsze, wszędzie, we wszystkich środowiskach, wśród muzułmanów, chrześcijan i Żydów, znalazłem silną wolę dialogu międzyreligijnego, spotkania, współpracy między religiami. Ważne jest, że wszyscy widzą w tym nie tylko działanie, powiedzmy, polityczne, ale konsekwencję tego samego jądra wiary. Ponieważ jeśli się wierzy w jednego Boga, który stworzył nas wszystkich, Ojca nas wszystkich, jeśli się wierzy w tego Boga, który stworzył ludzkość jako jedną rodzinę, pomyślaną właśnie jako rodzina, jeśli się wierzy w Boga, który jest miłością i chce, aby miłość była dominującą siłą w świecie, to konsekwencją, wymogiem tejże wiary jest właśnie potrzeba spotkania, dialogu i współpracy.
Po drugie, klimat ekumeniczny, z którym się tam spotkałem, jest źródłem otuchy. Odbyłem wiele bardzo serdecznych spotkań ze światem prawosławnym. Mogłem również rozmawiać z przedstawicielami Kościoła anglikańskiego i luteranów. Widać, że klimat panujący w Ziemi Świętej jest zachętą również dla ekumenizmu.
Po trzecie, istnieją ogromne trudności. Dobrze o tym wiemy i naocznie mogliśmy się o nich przekonać. Mogłem też jednak zobaczyć, że wszyscy odczuwają głębokie pragnienie pokoju. Niemniej trudności są bardziej widoczne. Nie należy ich ukrywać. Trzeba je wyjaśniać. O wiele mniej widoczne jest natomiast wspólne pragnienie pokoju, braterstwa. I wydaje mi się, że również o tym powinniśmy mówić, umacniać we wszystkich wolę znalezienia rozwiązania, które na pewno nie będzie łatwe w tych trudnych warunkach”.
„Przybyłem do Ziemi Świętej – dodał Papież na zakończenie spotkania z dziennikarzami – jako pielgrzym pokoju. Pielgrzymowanie jest istotnym elementem wielu religii, w tym islamu, judaizmu i chrześcijaństwa. Stanowi też ono obraz naszej egzystencji, która jest drogą naprzód, do Boga, a tym samym do jedności rodzaju ludzkiego. Przybyłem jako pielgrzym i mam nadzieję, że wielu pójdzie w moje ślady, zachęcając do jedności wszystkie ludy Ziemi Świętej” – powiedział Papież w samolocie w drodze powrotnej z Izraela do Rzymu.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.