Warszawa: Wystawa filatelistyczna poświęcona Janowi Pawłowi II

"30. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża" - pod takim hasłem odbędzie się wystawa filatelistyczna, którą od 18 maja, czyli od dnia urodzin Wielkiego Polaka do końca tego miesiąca, będą mogli podziwiać klienci Poczty Polskiej.

Ekspozycję będzie można obejrzeć w budynku Poczty Głównej w Warszawie.

Jak podkreśla Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, prezentowana wystawa jest pierwszą tak obszerną ekspozycją, podzieloną na wątki tematyczne i łączącą trzy warstwy literacko-obrazowe: znaczki wydane przez Pocztę Polską w latach 1979-2008 (79 znaczków i 30 emisji), fotografie Ojca Świętego z pielgrzymek po świecie oraz wybrane fragmenty dzieł pisanych Karola Wojtyły i Jana Pawła II, m.in. encyklik, listów duszpasterskich, dramatów i wierszy.

Baranowski zwraca uwagę, że ta ekspozycja ukazuje papieża jako pielgrzyma, człowieka modlitwy, myśliciela, przyjaciela młodzieży i rodzin, twórcę, Polaka - patriotę, papieża ekumenizmu. Autorką koncepcji wystawy i wyboru utworów jest Agnieszka Trząskowska.

Ekspozycja powstała w związku z uroczystym wprowadzeniem do obiegu znaczka pocztowego emisji „30. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża” w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie w dniu 27 listopada 2008 roku. Znaczek ten został zaprojektowany przez Marzannę Dąbrowską. Wizerunek papieża w bieli na złotym tle łączy ideę świętości i otwartości na życie. „Znaczek jest obrazem wymiaru duchowego osoby Jana Pawła II oraz pełni jego człowieczeństwa. Ojciec Święty jest dla nas żywą wskazówką godzenia wartości duchowych i materialnych w codziennym życiu” – dodaje Baranowski.

awo, zb / ju

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama