Benedykt XVI rozpoczął wizytę w Autonomii Palestyńskiej. Papież w przemówieniu powitalnym zapewnił o swej solidarności z narodem palestyńskim oraz nieustannej modlitwie w intencji pokoju w Ziemi Świętej.
Ceremonia powitania przez przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa odbyła się na placu przed Pałacem Prezydenckim w Betlejem.
„Witamy Waszą Świątobliwość w imieniu wszystkich Palestyńczyków w Betlejem, mieście narodzin Jezusa głosiciela miłości i pokoju, ale też w mieście, który nawiedził prorok Mahomet w sercu Palestyny” - powiedział Abbas w przemówieniu powitalnym.
Wyraził uznanie uznanie i wdzięczność Stolicy Apostolskiej z jej stanowisko w sprawie palestyńskiego państwa, za współczucie cierpieniom narodu, który ich doświadcza od 61 lat. „Pozdrawiam w imieniu narodu, który do dzisiaj szuka sprawiedliwości” - zaznaczył i dodał: „W tej Ziemi Świętej są nadal ludzie, którzy zamiast mostów budują mury i zmuszają palestyńskich chrześcijan i muzułmanów do emigracji”. Podkreślił, że w ten sposób palestyńskie społeczeństwo nie rozwija się i umiera. Zwrócił także uwagę, że muzułmanie nie mają dostępu do swoich miejsc świętych a Arabowie są poddawani wszelkim formom opresji.
W przemówieniu Abbas opowiedział się za koegzystencją dwóch państw Izraela i Autonomii Palestyńskiej ze stolicą w Jerozolimie. Zaznaczył, że droga Palestyńczyków do pokoju jest "jasna i wspierana przez wspólnotę międzynarodową". „Nasza wiara w pokój jest mocna i trwała mimo prześladowań ze strony izraelskiej czego dowodem jest ostatnia interwencja w Gazie” - powiedział Abbas.
„Witamy Cię jako tego, który podziela nasze nadzieje ale i bóle oraz cierpienia” - powiedział prezydent Autonomii Palestyńskiej.
Papież w przemówieniu zapewnił o swej solidarności z narodem palestyńskim oraz nieustannej modlitwie w intencji pokoju w Ziemi Świętej . Ojciec Święty upomniał się o zapewnienie Palestyńczykom praw człowieka. Wezwał obydwa narody: izraelski i palestyński do zaniechania przemocy, a wspólnotę międzynarodową do pomocy w odbudowie infrastruktury.
„Wiem, jak wiele wycierpieliście i nadal cierpicie w wyniku wstrząsów, jakie dotykają tę ziemię od dziesięcioleci” - wspomniał papież i zapewnił o swej solidarności z wszystkimi rodzinami, które stały się bezdomne. „Dzisiejszego popołudnia odwiedzę obóz uchodźców Aida, aby wyrazić solidarność z narodem, który tak wiele utracił. Tych spośród was, którzy opłakują stratę członków rodziny i najbliższych, zwłaszcza podczas ostatniego konfliktu w Strefie Gazy, zapewniam o głębokim współczuciu i częstej pamięci w modlitwie” - mówił papież. Benedykt XVI zapewnił o swej modlitwie o sprawiedliwy i trwały pokój, na Terytoriach Palestyńskich i w całym tym regionie.Benedykt XVI zaapelował do stron konfliktu, aby odłożyły na bok wszelkie krzywdy i podziały utrzymujące się jeszcze na drodze do pojednania i wyjścia z wielkodusznością i zrozumieniem ku swym bliźnim, bez jakiejkolwiek dyskryminacji. „Sprawiedliwe i pokojowe współistnienie między narodami Bliskiego Wschodu można osiągnąć jedynie w duchu współpracy i wzajemnego poszanowania, w którym prawa i godność wszystkich są uznane i wspierane” - podkreślił Benedykt XVI.
Papież wyraził nadzieję na „większą swobodę ruchu, zwłaszcza gdy chodzi o kontakty między członkami rodzin i o dostęp do miejsc świętych”. „Palestyńczycy, podobnie jak każdy inny naród, mają przyrodzone prawo do zawierania małżeństw, do rozwijania rodzin oraz dostępu do pracy, oświaty i opieki zdrowotnej” - powiedział Benedykt XVI.
Zaapelował do młodych ludzi żyjących na Terytoriach Palestyńskich: „Nie dopuśćcie do tego, aby śmierć i zniszczenia, których byliście świadkami, rodziły w waszych sercach gorycz lub poczucie krzywdy”. Przestrzegł przed uciekaniem się do czynów przemocy lub terroryzmu.
„Panie Prezydencie, drodzy przyjaciele zgromadzeni tu, w Betlejem, przywołuję na cały naród palestyński błogosławieństwo i opiekę naszego Niebieskiego Ojca i modlę się gorąco, aby w tym miejscu mogła się wypełnić pieśń aniołów: pokój na ziemi ludziom dobrej woli” - powiedział na zakończenie Benedykt XVI
Po przybyciu Benedykta XVI na plac przed Pałacem Prezydenckim w Betelejem palestyńska gwardia honorowa odegrała hymny Watykanu i Autonomii Palestyńskiej. Prezydent Mahmoud Abbas przedstawili papieżowi członków palestyńskiego rządu.
pc, tom (KAI Betlejem) / maz
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.