Rzecznik archidiecezji krakowskiej zaprzeczył doniesieniom tygodnika "Panorama" o tym, że kard. Dziwisz odmówił osobom odpowiedzialnym za przebieg procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II dostępu do prywatnych notatek Papieża.
Tygodnik napisał wczoraj, że proces beatyfikacyjny napotkał trudności m.in. z uwagi na brak dostępu do prywatnych notatek papieża, będących w posiadaniu kard. Stanisława Dziwisza.
„Wszystko, czego zażądała komisja beatyfikacyjna, zostało jej przedstawione” – powiedział w poniedziałek KAI ks. dr Robert Nęcek dodając, że nie zamierza komentować „atrakcji” informacyjnych włoskiego pisma.
Watykanista „Panoramy” Ignazio Ingrao napisał w artykule, który ukazał się w wydaniu z niedzielną datą, o „niepokojących szczegółach, rzucających cień na proces beatyfikacyjny”. Według jego informacji wśród zeznań około 120 świadków kolejnych etapów życia polskiego papieża brakuje świadectwa jednego z jego najbliższych współpracowników - byłego watykańskiego sekretarza stanu kardynała Angelo Sodano.
Włoski watykanista twierdzi, że odmówił on złożenia zeznań. Tym samym - zauważa - w „rekonstrukcji życia Jana Pawła II” brakuje relacji o decydującym znaczeniu.
Tymczasem, jak dowiaduje się KAI, kard. Angelo Sodano był jedną z pierwszych osób, jakie złożyły zeznania w procesie beatyfikacyjnym papieża Wojtyły.
tk (KAI) / ju.
Prawo to utracił na mocy decyzji papieża Franciszka, podjętej w 2020.
Pytał kard. Baldassare Reina w homilii w czasie Mszy św. w bazylice św. Piotra.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.