Z prośbą o modlitwę w intencji swej pielgrzymki do Ziemi Świętej zwrócił się Benedykt XVI do uczestników południowej modlitwy maryjnej „Regina Caeli" na placu św. Piotra w Watykanie.
Za KAI publikujemy pełny tekst rozważania:
Drodzy bracia i siostry!
Przed chwilą skończyła się w bazylice św. Piotra celebracja eucharystyczna, w czasie której wyświęciłem 19 nowych kapłanów diecezji Rzymu. Raz jeszcze wybrałem te niedzielę, czwartą wielkanocną, na to wydarzenie, ponieważ charakteryzuje ją Ewangelia o Dobrym Pasterzu (por. J 10, 1-18) i dlatego jest wyjątkowo odpowiednim kontekstem. Z tego samego powodu obchodzony jest dziś Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W moim dorocznym orędziu z tej okazji zachęciłem do refleksji na temat: „Zaufanie w obliczu inicjatywy Boga i odpowiedź człowieka”. W istocie ufność w Panu, który nieustannie nawołuje wszystkich do świętości, a niektórych w szczególności do specjalnego poświęcenia, wyraża się właśnie w modlitwie. Zarówno osobiście, jak we wspólnocie, musimy bardzo modlić się o powołania, ażeby wielkość i piękno miłości Bożej pociągnęło wielu, by poszli za Chrystusem drogą kapłaństwa i drogą życia konsekrowanego. Trzeba także modlić się, aby było równie wielu świętych małżonków, zdolnych wskazać dzieciom, szczególnie przykładem, wysokie horyzonty, do których należy zmierzać mają swoją wolnością. Święci i święte, których Kościół każe czcić wszystkim wiernym, świadczą o dojrzałym owocu tego splotu Bożego powołania i ludzkiej odpowiedzi. Zawierzamy ich niebiańskiemu wstawiennictwu naszą modlitwę o powołania.
Jest jeszcze jedna intencja, w której proszę was dziś o modlitwę: podroż do Ziemi Świętej, która odbędę, jak Bóg da, od przyszłego piątku 8 maja do piątku 15. Śladem moich czcigodnych poprzedników Pawła VI i Jana Pawła II jako pielgrzym odwiedzę najważniejsze miejsca święte naszej wiary. Moja wizyta ma na celu umocnienie i zachęcenie chrześcijan Ziemi Świętej, którzy muszą codziennie stawiać czoło nie małej liczbie trudności. Jako Następca apostoła Piotra sprawię, by poczuli bliskość i wsparcie całego ciała Kościoła. Oprócz tego będę pielgrzymem pokoju. W imię jedynego Boga, który jest Ojcem wszystkich, dam świadectwo zaangażowania Kościoła katolickiego na rzecz tych, którzy starają się praktykować dialog i pojednanie, aby osiągnąć stabilny i trwały pokój w sprawiedliwości i wzajemnym szacunku. Wreszcie podróż ta nie może nie mieć dużego znaczenia ekumenicznego i międzyreligijnego. Z tego punktu widzenia Jerozolima jest w pełnym tego słowa znaczeniu miastem symbolem: tam Chrystus umarł, by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno (por. J 11, 52).
Zwracając się teraz do Maryi Panny, wzywamy Ją jako Matkę Dobrego Pasterza, ażeby czuwała nad nowymi kapłanami diecezji Rzymu i aby na całym świecie rozkwitały liczne i święte powołania do specjalnej konsekracji dla Królestwa Bożego.
[po polsku:] Serdecznie pozdrawiam Polaków. Jednoczę się duchowo z biskupami i pielgrzymami zgromadzonymi na Jasnej Górze, którzy dziś pod przewodnictwem Kardynała Sekretarza Stanu oddają cześć Maryi, Królowej Polski. Modlę się, aby Matka Chrystusa miała w opiece Kościół w Polsce. Niech uczy i pomaga czynić to, co powie Syn, i wyprasza dla całego narodu dar pokoju i wszelakiego dobra. Niech Bóg wam błogosławi.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.