Ogólnopolskie czuwanie w 30. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II

"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" - w tych słowach wypowiedzianych 2 czerwca 1979 r. przez Jana Pawła II upatrujemy początku zmian, które nastąpiły: powstania "Solidarności", upadku komunizmu i wolnych wyborów. 30. rocznica historycznej Mszy św. odprawionej na ówczesnym pl. Zwycięstwa w Warszawie to czas, kiedy możemy podjąć wołanie Papieża na nowo.

W Warszawie, na pl. Piłsudskiego, odbędą się 6 czerwca uroczystości upamiętniające pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny. W tym miejscu, gdzie przed 30 laty Papież wołał "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!", także i tym razem zgromadzeni będą modlić się do Ducha Świętego. - 30 lat temu, kiedy Jan Paweł II przybył do Polski, tak jak Mojżesz wezwał Ducha Bożego. Wtedy rozpoczęła się nasza wędrówka przez Morze Czerwone, które się rozstąpiło mocą Jego modlitwy. Papież pokazał nam, że modlitwą można dokonać rzeczy niezwykłych - wskazuje ks. dr Adam Wodarczyk, moderator Ruchu Światło-Życie, jeden z organizatorów spotkania.

Do udziału w tym czuwaniu szczególnie zaproszeni są członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich z całej Polski. Grupy odnowy Kościoła są bowiem postrzegane jako szczególny dar Ducha Świętego. Wspólnie podejmą one modlitwę o odnowę życia społecznego i politycznego, ale także o odnowę wiary i życia chrześcijańskiego w Polsce i Europie. Będzie to także czas modlitwy o wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II.

Podczas uroczystości 30-lecia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny zostanie udzielone specjalne błogosławieństwo zespołom ewangelizacyjnym z różnych ruchów. - Jest to nawiązanie do tego posłania, którego Jan Paweł II dokonał w 1979 r. w Gnieźnie, kiedy wręczył krzyże misyjne. Teraz błogosławieństwo przyjmą ludzie świeccy. Mają stać się oni znakiem dla wszystkich, którzy będą na tym placu, że ewangelizacja jest zadaniem każdego. Każdy ma być misjonarzem i ma swoją Afrykę - to jest
czasami miejsce pracy, sąsiedztwo, rodzina. Trzeba tę misję ewangelizacyjną podjąć - podkreśla ks. Wodarczyk. Wieczorem odbędzie się koncert ewangelizacyjny, którego realizację powierzono Marcinowi
Pospieszalskiemu.

Podczas spotkania na pl. Piłsudskiego zostanie odsłonięty pamiątkowy krzyż, który ma upamiętnić pielgrzymkę z 1979 r. Uroczystościom będzie towarzyszył także inny krzyż - ten, który Jan Paweł II przekazał 25 lat temu uczestnikom Światowych Dni Młodzieży.

Pielgrzymi, którzy będą chcieli pozostać w Warszawie, by w kolejnym dniu przeżywać wraz z Archidiecezją Warszawską uroczystości II Dnia Dziękczynienia, przebiegającego pod hasłem "Dziękujemy za wolność", będą mogli skorzystać z noclegu u parafian.

Za organizację warszawskich uroczystości upamiętniających 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski odpowiedzialne są: Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Ruch Światło-Życie we współpracy z Ogólnopolską Radą Ruchów Katolickich, a także Archidiecezja Warszawska i Centrum
Opatrzności Bożej, przygotowujące obchody Dnia Dziękczynienia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg